Българският гмуркач Тодор Спасов в челната десятка в световните серии Red Bull Cliff Diving в Мостар

Орландо Дюке е зад Тошко, а Гари Хънт все още е начело на класирането

Победа за чеха Навратил и канадката Ричард в историческата надпревара по височинно скачане

Лисанн Ричард и Михал Навратил

Спиращ дъхът ден по височинно гмуркане достигна връхната си точка, когато Михал Навратил и Лисанн Ричард подсигуриха вторите си победи за сезона на емблематичния “Стари мост”. Навратил е набрал скорост след първата си в историята на сериите победа в Уелс преди две седмици, с още един изключителен скок от 27,5м., като за пореден път задмина настоящия шампион Гари Хънт от Англия с финалния си скок за деня.
Американецът Дейвид Колтури си подсигури подобаващо изпращане, заемайки третото място.с последно представяне преди предстоящата му операция на рамото, като за първи път стъпи на подиума този сезон.

В надпреварата при жените, канадката Ричард скочи от пето на първо място във финалния кръг с най – високият резултат за скок от 21,5м, измъквайки се пред Сесили Карлтън от САЩ.

Отне му 53 скока, но откакто Навратил финишира на върха на подиума, увереността на 31 годишния скачач започна да расте и се доказа с поредна победа от стария мост, където скачането датира още от 17-ти век. Резултатът в Мостар сложи край на седем годишен феномен -  „брилянтният британец“ Хънт не успя да спечели в три поредни състезания за първи път от началото на Световните серии през 2009.

Със седем спирки зад себе си и две оставащи, петкратният шампион Хънт все още води цялостното класиране, следван от Джонатан Паредес (Мекс). Навратил сменя позиция с Анди Джоунс.

Българинът Тодор Спасов надделя в надпреварата пред лицето на този спорт – Орландо Дюке и пред олимпийския шампион от Великобритания – Блейк Олдридж. Балканската кръв и смелост също допринесоха за чудесната изява на Тошко, да се гмурне за 313.45 точки в бурните води на река Неретва, пред 20-хилядната тълпа.

Тодор Спасов

С пет 9-тки от съдиите (където 10 е най-високият резултат) във финалния кръг, 35 годишната Ричард подсигури втора в кариерата си победа при първата надпревара на жените от знаменития мост. В цялостното класиране, майката на три деца гони по петите заелата в днешното състезание трето място Ифланд, която запазва рекорда си от финиширане в топ три в първия си сезон. С второто си място в Мостар, американката Карлтън се премества в топ три на сегашното цялостно класиране.

От Босна и Херцеговина Световните серии пътуват към предпоследната спирка за сезона и чисто нова локация в Япония след три седмици.

"Всичките години опит бяха от значение сега. Всички наказания, лоши приземявания, всичко е в главата ми. Зная какво трябва да направя и за това се фокусирам толкова много на момента, когато съм там и наистина трябва да направя скоковете си." –  Михал Навратил, Чехия

Михал Навратил

"Всъщност започнах надпреварата добре. Първият ми скок беше много добър. Вторият, take off-а беше ок, пайкът беше ок, но се забавих много с вертикала. За това бях много разочарована от втория си скок. Но знаех, че точките са много близки и, че ако запазя фокус, всичко може да се случи. Очаквах да направя добър скок, не мислех, че първото място е възможно, но се оказах късметлийка. Много съм щастлива от това."  –  Лисанн Ричард, Канада