Глупостта е напориста. Всички глупци са дръзки ♥ Балтасар ГРАСИАН

„Велико е изкуството да печелиш доверието и чувствата на хората - те засвидетелствуват благоразположението си само на себеподобните.“

Изкуство на благоразумието (1647 г.)

НЕ БЪДИ НЕОБЩИТЕЛЕН. Истинските диви зверове живеят в най-населените места. Да оставаш недостъпен е порок на онези, които не вярват в собствените си сили - те променят поведението си според оказаните им почести. Благоразположението на хората не се печели с враждебност. Каква грозна гледка е да наблюдаваш отблъскващата недостъпност на горделивите и безочливи чудовища. Осъдените да общуват с тях предварително се въоръжават с търпение и предпазливост и ги доближават като звероукротители, готови да влязат в схватка с кръвожаден тигър. Необщителните угаждат на всеки, за да постигнат висок пост, а когато успеят, си отмъщават, като демонстрират недоволство към всички. Отговорността на положението им изисква да бъдат всеотдайни към хората, а те ги отблъскват с високомерие и злоба. Подобни индивиди си заслужават наказанието сами да се обрекат на изолация и всеки да страни от тях.

СЪОБРАЗЯВАЙ СЕ С ОКОЛНИТЕ. Бъди деликатен и се приспособявай като Протей - учен с учените, светец със светците. Велико е изкуството да печелиш доверието и чувствата на хората - те засвидетелствуват благоразположението си само на себеподобните. Наблюдавай настроенията на околните и бъди в тон с тях - сериозен със сериозните и весел с жизнерадостните. Преобразявай се умело и бързо в зависимост от обстоятелствата, особено ако си зависим от другите. Това велико изкуство на живота изисква голяма интелигентност. То се удава единствено на разностранно развитите личности, които притежават знания и изискан вкус.

БЪДИ ПРЕДПРИЕМЧИВ. Глупостта е напориста. Всички глупци са дръзки. Тяхната ограниченост ги прави непредпазливи и ги освобождава от чувството за неудобство и срам. Благоразумието действа внимателно - негови оръжия са Предпазливостта и Бдителността. То напредва стъпка по стъпка, разчиствайки по пътя си опасностите. Безразсъдството е обречено, дори когато Съдбата е благосклонна. Сдържай устрема си там, където подозираш скрити опасности. Прозорливостта изследва, Благоразумието отвоюва свои пространства. В наше време човешките взаимоотношения често крият подвижни пясъци - изследвай внимателно почвата под краката си.

БЪДИ РАЗЛИЧЕН И НЕПОВТОРИМ. Това е дарба, присъща на птицата феникс. Превъзходството се похабява, а с това избледнява и славата. Навикът отслабва възхищението. И най-незначителната новост затъмнява остарялото величие. Възраждай блясъка на личността си непрекъснато - бъди неповторим, когато проявяваш доблест и изобретателност, когато печелиш, винаги и във всичко. Бъди различен всеки път, като лъчите на слънцето, които огряват все нови хоризонти. Нека, когато те няма, да копнеят за теб и навсякъде да те приемат с възторг.  

ИЗПОЛЗВАЙ ВРАГОВЕТЕ СИ. Не хващай камата откъм острието, което ранява, а откъм дръжката, която предпазва. Това правило важи най-вече, когато си имаш работа с неприятел. Мъдрият извлича повече полза от враговете си, отколкото глупакът от своите приятели. Често враждата срива планини от трудности, пред който доброжелателството се стъписва. Мнозина дължат лаврите си на своите врагове. Ласкателството е по-опасно от омразата, защото ненавистта разкрива онова, което притворството прикрива. Умният превръща злобата на съперника в огледало, което дава по-точен и по-верен образ на истината; отколкото отраженията на добронамереността и така открива и поправя грешките и слабостите си. Бъди изключително бдителен и предпазлив, когато си обграден от съперничество и злонамереност.

КУЛТУРА И ИЗТЪНЧЕНОСТ. Човек се ражда невеж дивак и трупайки култура се издига над животните. Културата формира човека и колкото по-богата е тя, толкова по-завършена е личността. Високото ниво на културното развитие дава основание на Древна Гърция да нарича останалия свят варварски. Невежеството е винаги недодялано. Нищо не обогатява културата така, както знанията. Но дори и високообразованият човек отблъсква, ако му липсва финес. Изискани трябва да бъдат не само мислите, но и желанията ни, а преди всичко - нашата реч. Има хора, които по природа са изтънчени - като характер и поведение, мисли и слова. Те притежават изящна външност и душевна красота - и телом и духом, и в обвивката, и в сърцевината си. Други, тъкмо обратното, са така просташки недодялани, че всичко у тях, дори най-превъзходните качества, се загрозяват от нетърпимата им дивашка грубост.

Из: „Изкуството на житейската мъдрост“, Балтасар Грасиан, изд. „Кибеа“, 1998 г.
*Portrait of Baltasar Gracian 

В този ред на мисли