Всеки проблем е свързан с взаимоотношенията ♥ Д-р Алекс ЛОЙД

„През цялата ми двадесетгодишна практика никога не съм срещал човек със сериозни здравословни и психологически проблеми, който да не е имал проблем с отхвърлянето.“

(The Brothel,1887 - Vincent van Gogh)

Основните проблеми  чувството за значимост и сигурност

Бих искал да привлека вниманието ви към факта, че е възможно в една сфера от живота си да преживявате позитивни резултати, а в друга – негативни. Възможно е в брака да се радвате на щастие, здраве и успехи, но в работата да се сблъскате с нещастие, болести и провали. Ако вътрешните ви програми съдържат едновременно истини и лъжи, може по отношение на един проблем да получите и позитивни, и негативни резултати. Възможно е да изкарвате милиони долари, но да сте нещастни и изпълнени с тревожност, а може и да живеете съвсем скромно, но да бъдете напълно здрави и щастливи.

В основата на верижната реакция са чувството за значимост и чувството за сигурност. Събитията, които ги предхождат, определят дали имате проблеми в тези две области, а всички следващи събития произтичат директно от тях. Значимостта и сигурността са много важни, защото са непосредствено свързани с въпросите на идентичността.

Значимостта е в пряка връзка с нашето самочувствие – какво вярваме, че можем и не можем да постигнем, как се справяме с вината и срама, оправдаваме ли очакванията, които другите имат спрямо нас, умеем ли да прощаваме или не, съдим ли себе си и другите. С други думи, чувството за значимост е това, което сме. То е най-вече вътрешно състояние, което се гради на подсъзнателните ни спомени и убеждения.

Чувството за сигурност е свързано с това дали приемаме, или отхвърляме другите и себе си и дали самите ние се чувстваме приети, или отхвърлени от другите. През цялата ми двадесетгодишна практика никога не съм срещал човек със сериозни здравословни и психологически проблеми, който да не е имал проблем с отхвърлянето. Все има някоя случка от детската площадка или сравнително невинна реплика на добронамерен възрастен, която директно е попаднала в графата „спомени за близалката“, доколкото сме пребивавали в типичното за всички деца делта/тита мозъчно състояние и не сме имали способността да филтрираме информацията. А някои от нас наистина са били и малтретирани – физически или емоционално. Обратното на отхвърлянето е приемането, или добротата – затова най-хубавото, което можем да направим и другите, е просто да бъдем добри с тях. Естествено, трябва да бъдем добри и със себе си. За разлика от чувството и значимост, чувството за сигурност има както вътрешен, така и външен аспект. Във външен план то е свързано с това дали се чувстваме в безопасност и дали основните ни нужди от храна, подслон и закрила са удовлетворени.

Чувството за значимост и чувството за сигурност са както наследство от предците ни, така и наше собствено дело – ние сами ги изграждаме през първите години от живота си, в зависимост от това дали изпитваме страх, или любов във всяка една ситуация. Когато изпитваме любов и основните ни нужди са удовлетворени, ние в общи линии се чувстваме значими и сигурни в дадена ситуация. Но когато се страхуваме, се чувстваме нищожни и несигурни – с други думи, изпитваме вина, срам, отхвърляне, имаме усещането, че не можем да се мерим с другите.

В зависимост от това дали се чувстваме значими и сигурни (или не), ние наблюдаваме света през обектива на вярата, доверието, увереността и надеждата или ставаме маниаци на тема контрол. Проблемите с контрола са знак, че се опитваме насила, с помощта на волята да предизвикаме определен краен резултат (или да удовлетворим очакване), за които смятаме, че ще ни направят щастливи, а това на свой ред се основава на механизма „търсене на удоволствие/избягване на болка“. Вътрешното ни програмиране ни казва, че не можем да вярваме и да се доверяваме, защото в миналото сме получавали само болка, без любов. Помнете, че ако преди всичко търсим удоволствието и избягваме болката, ние продължаваме да живеем като петгодишни. А това означава, че в харддиска ни има вирус. В подсъзнанието ни има нещо, което дава на мозъка погрешни инструкции и го кара да работи в опасен и деструктивен режим. А както разбрахме, твърдият ни диск се „заразява“ с вируси, когато интерпретираме погрешно конкретно събитие.

Ако във въпросната ситуация преживяваме болка, а не удоволствие, а според вътрешното ни програмиране удоволствието непременно е нещо хубаво, а болката – нещо лошо, има твърде голяма вероятност да интерпретираме събитията погрешно. А вярата в една лъжа създава основани на страха спомени, които оттук нататък управляват реакциите ни във всички подобни ситуации и стават неизменна част от вътрешното ни програмиране и системата от убеждения. Това стартира порочния цикъл на всички негативни резултати.

От друга страна, ако в определена ситуация сте изпитали любов, при повторно стечение на обстоятелствата вече не се страхувате от крайния резултат. Преценявате нещата от позицията на доверието и спокойно се отдавате на настоящия момент, задействайки всички позитивни резултати. 

Освен това тук ще направя едно много важно заключение, до което и вие може би сте стигнали. Вярвам, а и опитът ми го потвърждава, че всеки проблем е свързан с взаимоотношенията. Любовта не съществува извън контекста на връзките. Затова в основата на всеки страх се крие проблем във взаимоотношенията ни със самите себе си, с Бог, с другите, с животните или с природата. Едва тази година аз се помирих с брат си, с когото не поддържахме връзка цели четиридесет години. Почувствах се така, сякаш една мъртва част от мен отново се съживи. Това невероятно чувство ми донесе вътрешно изцеление, което не бих могъл да опиша с думи и от което изобщо не осъзнавах, че се нуждая. Нямах никаква представа колко негативно се беше отразила на живота ми липсата на брат ми през всичките тези години.

Вярвам, че всеки има подобна история. Чувството за значимост и чувството за сигурност винаги се формират в контекста на взаимоотношенията (освен в случаите, когато сте в непосредствена физическа опасност или сте лишени от основните си физически потребности). Дори да мислите, че проблемът ви е изцяло финансов, здравословен или свързан с някакви други външни условия, ако в него присъстват елементите страх/болка/удоволствие, значи, той е проблем на взаимоотношенията. Излекувате ли проблемите във взаимоотношенията си, ще излекувате и повечето – а в някои случаи и всички – проблеми, които ви пречат да постигнете успех.

Избрано от: „Отвъд волята“, Д-р Алекс Лойд, изд. „Хермес“, 2015 г.
Картина: The brothel,1887 - Vincent van Gogh; chinaoilpaintinggallery

В този ред на мисли