„Пари при пари отиват” и „Беда беда води” ♥ Рюдигер ДАЛКЕ за закона за резонанса

„Парите не развалят характера, а изваждат на показ разваления характер.“ ~ Мартин ГРАСИНГЕР

Rich and Poor (17th Century) by unknown painter

Психология на парите и законът за резонанса

„Парите не развалят характера, а изваждат на показ разваления характер.“ ~ Мартин ГРАСИНГЕР (австрийски лекар, класически хомеопат и лечител) 

Голяма част от нашите мозъчни клетки са подчинени на закона за резонанса. Така наречените огледални неврони са натоварени със задачата да преминаваме в състояние на резонанс навсякъде, където това се налага. Нашият съсед току-що се е прозял и ето че и ние се прозяваме, едва е кръстосал краката си – и ние вече му подражаваме. Маймунчетата имитират родителите си подобно на човешките дечица, които имитират своите. Постоянно привличаме идентични партньори към себе си, с еднакви проблеми и качества. По този начин се събират близки по своята същност неща и хора и в истинския смисъл на думата представляват огледални отражения помежду си.

В унисон с тази тенденция се е родила поговорката „Пари при пари отиват”. „Законът за серийността” не е безизвестен на хората от народа, а именно: „Беда беда води” и още: ние доста често попадаме „от трън, та на глог”. Зад всичките тези поговорки се крие законът за резонанса. Онзи, който не знае нищо за древния принцип, респективно за архетипа Уран, ще си докара проблеми под формата на различни злополуки. Те няма да престанат дотогава, докато човекът не проумее значението на същия този принцип. И тъй като проумяването рядко става просто ей така, с едно щракване на пръсти, народът съзира тук закопа за серийността, а именно – че „беда беда води”. Проумеем ли обаче принципа, и серията от злополуки ще секне незабавно.

„От трън, та на глог” попадат всички, които за продължителен период от време игнорират съответните принципи или закони. Тогава съдбата – или, без значение как ще наречем тази инстанция – ще започне да нагнетява натиска си дотогава, докато засегнатите лица не престанат да крият главата си в пясъка. Човекът, който постоянно сменя шефовете и партньорите си, без да промени себе си и без да направи промени в собствената си програма, ще продължи да попада „от трън, та на глог” – чак докато не проумее своите отговорности и не се промени и пренастрои. Също като някое радио, което е настроено на УКВ и не може да улавя средни или дълги вълни, така и хората с програмирано ограничено съзнание, според народната мъдрост не са в състояние да вземат парите, които се валят „под път и над път”. Изключително трудно е да бъдат променени старите програми и модели на поведение. Най-ефикасният метод е да включваме нови, разширени програми, без да се отказваме от постоянната бдителност и осъзнатост. Не един и двама забогатели предприемачи възпяват закона за резонанса, когато описват колко трудно им е било да спечелят първия си милион и как следващият се е появил по-лесно, а останалите са спечелили почти между другото, докато са се шляели по терените за голф. Не по-различни са фантастичните истории за легендарния възход на супер богатите магнати. Господин Хилтън е започнал с малък и незначителен хотел и град Сиско (Тексас) и не след дълго погледът му вече си е починал върху цяла империя от хотели – ето как отново ни намига (разбрания от него) закон за резонанса.

Индивидът, безработен за по-продължително време, се сблъсква в полето (вж. бел. за „теорията на полето”) на големия град с голям брой други безработни, както и с потискащото настроение, което произтича от чувството, че не става за нищо и че е излишен човек. Но ако някой го убеди да се премести на село говорим за експеримент, проведен в Ирландия – там той ще се потопи в така нареченото работно поле, което скоро ще съумее да му въздейства чрез закона за резонанса. Работата на село никога не свършва, макар че не се заплаща по ведомост, но затова пък всеки се труди в собствената си градина, сече дърва и т.н. И се оказало, че не минало много време и безработните от големия град се включили в работните процеси по абсолютно неформален начин.

Същото се отнася и за резонансните процеси, които придружават всяко заболяване. Болницата излъчва болестотворни трептения, ето защо в случай на заболяване, е за предпочитане да търсим резонанса на здравата природа, където да се потопим във възможно най-естествените и здравословни полета, за да оздравеем с помощта на съответните резонансни вълни. Някои научни изследвания потвърждават тезата, че хората, които по време на своето лечение имат възможност да наблюдават девствената природа от болничния си прозорец, оздравяват по-бързо от онези, на които им се налага да живеят в изкуствено създадена среда.

~ Практически упражнения за резонансната игра

Онзи, който иска да има повече пари и желае да повиши резонанса си към тях, е добре да посети местата, „обитавани” от парите. Онзи, който иска да забогатее, трябва да посещава „богати места” и да се изложи на въздействието на тяхното енергийно поле, дори съзнателно да се потопи в него. Без значение е дали става дума за скъпи ресторанти, хотели, кораби или квартали.

Бедняшкото самосъзнание е най-голямото препятствие по пътя ни към богатия живот. То ще избледнее най-бързо в някоя богатска обстановка, защото, естествено, там се изграждат резонанси към успешно забогателите богати хора. В случая обаче е важно да си изясним, че тук не става дума за причинна, а за синхронна зависимост. С една дума, в никакъв случай не бива да следваме богатите люде по петите им и да ги притесняваме с молбите си за помощи, а чисто и просто да пребиваваме в тяхното енергийно поле и да позволим на същото да се пренесе и в собствения ни живот чрез автоматично породилия се резонанс. 

Онзи, който желае да създаде нови резонанси, би следвало да се заеме със съответните енергийни полета, което може да бъде осъществено, например, с подходящи книги и филми. Накрая би било добре човек да издири някои хора, които вече са овладели съответното поле и да прекара известно време с тях. В случая интелектуалната обмяна на опит със сигурност е от полза, но все пак – решаващо е потапянето в енергийното поле на другите. Авторите и журналистите прилагат абсолютно същата тактика, когато се информират за някоя нова тема – те издирват и интервюират съответните специалисти. Аз, например, когато обмислям някоя тема, която е нова за мен и искам да напиша книга за нея, не пристъпвам веднага към писането, а изчаквам известно време мислите да узреят в главата ми. Съответните ценни резонанси се пораждат докато трае това съзряване. Нужните книги ме намират сами, дори не ми се налага да ги търся. Въпреки че е по-добре сами да си ги издирим. Това можем да усвоим от автора на детски книги Янош, чието тигърче не търси гъбите, а ги открива. Правилният резонанс е равнозначен на половин победа.

От: „Психология на парите“, Рюдигер Далке, изд. „Сиела“, 2013 г. 
Картина: Rich and Poor (17th Century) by unknown painter

В този ред на мисли