„Духовният интелект означава да осъзнаваш, че животът е голям въпрос в търсене на голям отговор. Да търсиш отговорите, които науката не може да даде…“
Духовен интелект (10-ти закон)
„Най-големите загадки на Вселената се крият във всяко човешко същество.“
Духовният интелект означава да осъзнаваш, че животът е голям въпрос в търсене на голям отговор; да търсиш смисъла на живота, дори да си атеист; да търсиш Бог, независимо от религиозната си принадлежност, дори когато се чувстваш объркан в кръговрата на живота; да благодариш на Бога за деня, за нощта, за слънцето и за това, че всеки е единствен и неповторим във Вселената. Да търсиш отговорите, които науката не може да даде. Да имаш надежда в тъгата, подслон в бурята, смелост в трудностите. Да бъдеш поет на живота. Ти поет ли си?
~ Черната дупка в душата
В дъното на човешката душа има черна дупка, житейска празнота, която нарушава спокойствието ни пред болките на живота и пред смъртта.
Краят на съществуването е най-потискащият феномен в живота на човека. Всички народи са развили различни видове духовен интелект, за да го разберат и преодолеят.
Айнщайн е казал: „Искам да опозная Божиите мисли, останалото е подробност.“ Той си е поставил по-висша цел от революцията в науката. Най-умният човек на XX век е искал да вникне в Божествения разум. Той е търсил смисъла на живота. Ти накъде си тръгнал?
~ Господ и психиатрията
Преди смятах, че да търсиш Господ е загуба на време. Днес мисля точно обратното. Забелязал съм, че има съществено важен вътрешен конфликт у всеки човек, независимо дали е религиозен или заклет атеист, и че този конфликт не може да бъде решен от психиатрията и психологията.
Психиатрията лекува психичните смущения чрез антидепресанти и успокоителни, а психологията използва психотерапевтични техники. Но те не запълват житейската празнина, не дават отговори на загадките на живота. Когато има вяра, науката мълчи. Вярата превъзхожда логиката.
~ Кой може да разгадае живота?
Съществуват милиони научни книги, но науката не знае как да обясни- същността на живота. Живеем, забулени в тайни. Основните въпроси на човешкото съществуване още нямат отговори.
Кои сме ние? Накъде отиваме? Как е възможно да идентифицираме личността след смъртта, след като милиардите тайни на паметта отлитат в небитието?
Краят е нищото или краят е началото?
Нито един мъдрец не е открил тези отговори. Който ги търси в науката, ще си умре със съмненията. Науката, поради изкривената си гордост, пренебрегва вечната и нестихваща жажда на човека, да търси смисъла на своя живот.
Сега разбираме, че развитието на духовния интелект чрез молитви, медитации и търсене на съществени отговори укротява мисълта и канализира водите на емоциите. Въпреки съществуващият радикализъм и липсата на религиозна толерантност, които свидетелстват срещу интелекта, да потърсиш Бога, да го познаеш и обикнеш е изключително интелигентен акт.
Любовта на човешкия индивид към Създателя на живот дава сила в безпомощността, утеха в бурите, сигурност в хаоса.
От: „Десет закона на щастието“, Аугусто Кури, изд. „Кибеа“, 2006 г.
Снимка: augustocury.com.br