„В противен случай ще станеш спасител и ще попаднеш в триъгълника на съдбата (преследвач - спасител - жертва). И неизбежно ще станеш жертва.“
(1938 - 2020)
За благодетелите и благодеянията
~ Искаш ли да живееш спокойно, не прави благодеяния, когато не те молят
В противен случай ще станеш спасител и ще попаднеш в триъгълника на съдбата (преследвач - спасител - жертва). И неизбежно ще станеш жертва. Това не може да се разкаже накратко. Искам само да кажа какво разбирам аз под „благодетел“ и „благодеяние“. Истинският благодетел е човек, който си върши работата (благо деяние) и дори не подозира, че то неочаквано се е оказало благо за партньора му в общуването. Някога слушах лекции при професор С. С. Либих. Те направиха прелом в съзнанието ми и в житейски план се оказаха благодеяние за мен. Разбира се, той дори не подозираше какво влияние е оказал върху съдбата ми и не чакаше благодарност. И когато го срещнах след много години и му казах „благодаря“, той беше силно изненадан. А ако човек смята, че прави някому благодеяние, да каже „благодаря“ на онзи, който е приел това „деяние“. Не го ли приеме, „благодетелят“ не би могъл да се почувства благодетел. С две думи, върши си работата. Ако е свършена добре, ти ще си получиш своето, а за някой друг то ще се окаже благодеяние. Но ти дори няма да подозираш за това.
И така, искаш ли да живееш спокойно, не прави благодеяния.
Ако този съвет ти се струва неубедителен и продължаваш да вършиш благодеяния, когато не те молят, приготви се за неприятности. А ако искаш да ги избегнеш, не забравяй следните правила:
~ Когато правиш осъзнато благодеяние, не чакай благодарност.
Съзнанието, че си извършил добро дело, е твоята награда за него. Затова бъди вечно признателен на онзи, който е приел благодеянието, защото без него не би могъл да се чувстваш благодетел.
~ Когато правиш благодеяние, чакай подлост от онзи, който го приема.
Съветът се базира на споменатия вече триъгълник на съдбата: преследвач - спасител - жертва. Този закон не познава изключения. Но случва се все пак човек да не може да се въздържи от добри дела! Тогава поне да се подготви за неприятности. Не бива да се забравя и това, че колкото по-голям подарък си направил, толкова повече гадости можеш да очакваш от онзи, когото си дарил.
~ Не приемай скъпи подаръци и благодеяния, а веднага си плащай.
Това е съвет за онези, които се опитват да получат нещо даром. Знае се, че най-скъпо ти излиза онова, което си получил безплатно, защото попадаш в психологическо робство - постоянно се чувстваш задължен. Това не значи, че за всяка дребна услуга трябва веднага да се бръкнеш за пари. Но в момента, в който те упрекнат за това, трябва веднага да си платиш.
~ Ако си се сдобил евтино с нещо, а после се окаже, че то струва много повече, иди и си доплати.
На тази мисъл ме наведе следният случай. Веднъж си говорех на улицата с много известен лекар. Към него се приближи някаква жена и го помоли да я приеме. Преди пет години той я излекувал от много тежка и продължителна болест. Оттогава животът й се променил кардинално, в това число и в материално отношение, но сега отново имала проблеми. Личеше си, че той не се сеща, макар че жената се опитваше да му припомни обстоятелствата и подробности от лечението. Накрая той й даде телефона на поликлиниката, в която работеше, и я посъветва да се запише за прием при него. Както виждате, всичко мина много коректно. Аз обаче знам, че тя няма да успее да се прегледа по-рано от 3-4 месеца. За преглед се чака дълго. Но ако след година или две щастлив живот тя беше отишла при него да му благодари и да му поднесе поне един букет, той щеше да я запомни и със сигурност да я приеме по-рано.
Скъпи читателю, искам да ти предложа един малък тест:
„На склад ви се водят 40 качета кисели краставички. Но в едно от тях с етикет „краставички“ се оказват мариновани гъби с отлично качество. Какво ще направите?“
Правил съм този тест с питомците си. Версиите са различни. Но никой досега не е предложил да се върнат гъбите или поне да се доплати. Този случай го помня от казармата. Началникът на продоволствената част неочаквано беше получил от склада каче с мариновани гъби. Той се зарадва и даде от тях на всички офицери. Аз също си получих своя дял и бях много доволен. Сега гледам на случая малко по-иначе.
~ Ако някой от твоите благодетели-спасители те упрекне в неблагодарност, веднага си изясни колко струва услугата, оправи си сметките с него и повече не се занимавай с този човек.
Това е съвет към онези, които вече са направили грешката да приемат благодеяние, без да си платят. Между другото, точно това трябва да направят децата, които родителите им обвиняват в неблагодарност, като им заявяват, че са живели заради тях. Веднъж при мен дойде разплакана шестокурсничка от медицинския университет. Майка й била категорично против намерението й да се омъжи и заплашвала, че ще сложи край на живота си. Имало упреци от рода на „Живота си дадох за тебе!“ Типичният „спасител“, както виждате. Дъщеря й не я е молила за това все пак. Един от питомците ми, шестнайсетгодишен младеж, на упреците на майка си, че й е изсмукал млякото, отговорил така: „Мамо, не мога да ти върна млякото, физиологията не ми позволява, но ти купих две кофи краве мляко и ти го връщам. Парите за него ги изкарах сам. Постепенно ще ти върна всичкото мляко, което съм ти изпил.“ Аз самият не съм бил свидетел на тази сцена, но смятам, че майката е изгубила ума и дума. Упреците не се повторили повече.
От: „Принципът на сперматозоида“, Михаил Литвак, изд. „Жануа 98“, 2010 г.
Снимка: Михаил Ефимович Литвак (1938 - 2020); commons.wikimedia.org