„Кога емоцията започва да разрушава? Когато престанете да я управлявате, губите контрол над себе си и действията си.“
~ Вредни и полезни емоции
За излекуването на организма е необходимо освобождаване на психическо пространство. Нужно е да се изчистите от разрушителните емоции, които причиняват болестите. Това обаче изобщо не означава, че всички отрицателни емоции и мисли са вредни и те трябва да се премахват безразборно. Има различни емоции. Понякога да кажеш в очите на човек какъв е той всъщност, и ти стане толкова приятно на душата!
Не всяка негативна емоция е вредна. Например страхът. Той може да е много полезен, когато ви предпазва. Ако се боите да отваряте вратата в дома си за съвършено непознати хора или на непознато място да скачате от скала във водата, страхът е ваш помощник. Значи той не е емоция, от която трябва да се отървем.
Дали завистта е негативна емоция? Това също е сложен въпрос. Знаете, че тя може да бъде „черна“ и „бяла“.
„Черната“ е крайно вредна, гложди ви, измъчва ви, не ви дава да спите нощем; „бялата“ може да бъде много полезна. Тя поражда дух на съперничество (а не желание да смажете съперника си), кара ви да се движите напред, за да постигате нещо си. Нима това е лошо?
Емоцията, която поражда стремеж да бъдете по-добри, по-силни, по-богати, не само има право на съществуване - тя е необходима. Значи от нея също не бива да се избавяте. Примерите са много - ядът също понякога е необходим.
Но тогава логично възниква въпросът: от какво да изчистваме психичното си пространство, а от какво не? В противен случай ще се отървем от всички емоции, които е прието да се наричат отрицателни, и само ще си навредим. Ще извършваме безразсъдни, дори опасни постъпки, ще престанем да реагираме на глупостта и простащината, ще изгубим стремежа си да бъдем по-добри от другите.
~ Не си позволявайте да се саморазрушавате
Представете си, че работите в сортировъчно отделение. Пред вас са две кошници - на едната има надпис „негативни емоции“, а на другата „разрушителни емоции“. Вие не знаете по какво се различават едните от другите.
Емоциите във втората кошница са наистина вредни, дори опасни и трябва да ги изхвърлите на боклука. А първата ще ви потрябва, вземете я със себе си.
Кога емоцията започва да разрушава? Когато престанете да я управлявате, губите контрол над себе си и действията си.
Да предположим, че сте видели как крадци грабват чантата на старица. Как ще реагирате? Ядосан сте. Това е правилно, защото не сте равнодушен дръвник, вие сте жив човек. Да допуснем, че сте по-силен от крадците, настигате ги, вземате чантата и я връщате на старицата. Може би тези изроди, изгубили достойнството си поради извратено възпитание, са получили от вас няколко тупаника и пет-шест ругатни - това е нормално, те са си го заслужили.
Но представете си, че сте изгубили контрол над себе си, ядът ви обсебва... Какво тогава можете да направите с тези хлапетии, които явно са по-слаби от вас? Страшно е дори да се помисли... Ами ако някой друг попадне там? Чантата вече е в ръцете на бабичката, време е да се радвате, а вие не можете да спрете, ядът ви е по-силен от вас. Това е страшно, тази емоция е paзрушителна.
Нека се договорим да наричаме разрушителна наистина вредната емоция. А етикетът негативна (или отрицателна) е само условност, основана на усещания.
Вече знаете, че негативните и разрушителните емоции не са едно и също нещо. И не бива да се изкоренява всичко поред, а само излишното, т.е. разрушителните емоции.
~ Променете гледната си точка
Спомнете си някаква разрушителна емоция, която изпитвате често, може би дори всеки ден. Например на път за работата срещате младежка компания, юношите говорят високо, жестикулират и през цялото време се кикотят!
Невъзпитани хлапета, никого не уважават, смеят се с повод и без повод, и то толкова силно! Ето това раздразнение трябва да изчистите от себе си.
За тази цел е нужно да откриете някакви положителни усещания, които ще му противостоят. Трябва да се настроите другояче: погледнете юношите от друг ъгъл, открийте в тях и в поведението им нещо положително, което ще ви зарадва. Помислете си колко са безгрижни и млади, колко оптимистично гледат на живота и се радват на всяка глупотевина, което всъщност е прелестта на живота. Не се страхуват от бъдещето, нямат намерение да боледуват, да мизерстват и да бъдат нещастни. Има на какво да се научите от тях!
Дразни ли ви, че сегашната младеж по-лесно получава всичко, отколкото вашето поколение? Вашите родители са мислели така, но това е смешно! Нима ще се радвате, ако утре отнемат от децата ви онова, което вие сте нямали?
Радвайте се за тези хлапета и за себе си, защото те ви предадоха много важен урок. Помнете, че радостта ви трябва да е искрена, само тогава ще измести от сърцето ви тайното недоволство.
По същия начин ревизирайте всичките си негативни емоции, намерете причината в себе си, а не в околните. Погледнете света с други очи. На хората, които бързо се изморяват, агресивни са, раздразнителни и неестествени, препоръчвам да медитират поне два пъти в седмицата. Ако правите дори най-простите медитации, след няколко месеца ще разберете колко укрепват нервите.
От: „Десетте златни правила на щастието“, Юрий Хван, изд. „НСМ Медиа“, 2011 г.
Изображение: DALL-E