Трябва да постигнеш това, което не се купува с пари ♥ Аугусто КУРИ

„Пaритe купуват скъпи подаръци, но не и любов. Плащат за образование, но не те учат на изкуството да мислиш.“

Погрешни представи за щастливия живот

„Най-големите проблеми не са в препятствията по пътя ни, а в избора на погрешна посока.“

Пaритe могат да ни осигурят удобство и сигурност, но с тях не можем да си купим щастлив живот. Парите купуват легло, но не и почивка. Купуват ласкатели, но не и приятели. Купуват скъпи подаръци, но не и любов. Купуват билет за празничното шоу, но не и весело настроение. Плащат за образование, но не те учат на изкуството да мислиш.

Ти трябва да постигнеш това, което не се купува с пари. Иначе ще бъдеш беден, дори и да си милионер.

~ Славата и парите

Успехът в работата и в училище, в постигането на целите е основата на качеството на живота. Но славата, която придружава успеха, не носи щастие! Славата предизвиква аплодисменти, но не носи радост. Създава обкръжение от хора, но не прогонва самотата.

Славата може да се превърне в капан за щастливия живот, защото отблъсква простотата, смачква чувствителността, нахлува в личното пространство. Много известни личности са тъжни и потиснати. Борѝ се за успех, а не за слава. Ако се появи славата, не и отдавай голямо значение.

~ Академичната култура и щастието

Академичната култура подхранва интелекта, но не е емблема на щастливия живот. Ученикът излиза от училище, опознал външния свят, но без да познава възможностите на разума си.

Той може да обяснява факти от външния свят, но не може да говори за себе си. Превърнал се е в научен гигант, а е безпомощно дете пред провалите и предизвикателствата на живота. Академичният свят е в криза. Той дава дипломи, но не подготвя младежите за житейското училище. Ти умееш ли да губиш?

~ Властта и щастието

Човекът винаги е обичал властта, но властта не създава щастлив живот.

Един човек може умело да ръководи цял народ или голямо предприятие и същевременно да няма понятие как да управлява емоциите си. Хитлер искаше да покори света, защото не владееше собствения си свят. Даже и този, който постигне политическа власт с демократични средства, може да бъде най-лошият лидер на самия себе си. Най-голямото предизвикателство в живота е да управляваш не цялата Земя, а собственото си аз.

~ Работата и щастието

Работата, съпроводена с радост, всеотдайност и изобретателност, е като балсам за живота. Трябва да работим, за да живеем, а не да живеем, за да работим. Има хора, които са работохолици, обсебени са от работата. Мечтаят, хранят се и дишат чрез работата. Те имат време за всичко, освен за самите себе си. Не биха допуснали предприятието, в което работят, да фалира, но не обръщат внимание на фалиралия си живот.

Освободете се от зависимостта си, свързана с работата! Освен ако не искате да бъдете най-компетентният мъртвец в гробищата!

~ Сигурността и щастието

Много хора застраховат домовете и колите си. Така се предпазват от кражби и катастрофи, но забравят да предпазят емоциите си от стреса и житейските проблеми.

Какво противоречие! По тази причина и най-дребното нещо ограбва спокойствието им... Ти забелязваш ли как проблемите ограбват радостта и търпението ти? Постигането на щастлив живот би било илюзия, ако емоциите не са защитени.

От: „Десет закона на щастието“, Аугусто Кури, изд. „Кибеа“, 2006 г. 
Снимка: augustocury.com.br

В този ред на мисли