На 8 септември Православната църква прославя Рождеството на Пресвета Богородица
Похвално слово за Пресвета Богородица, произнесено през Богородичния пост от светител Илия Минятис (1669 ~ 1714)
(Рождество Пресвятой Богородицы - Новгород. Середина XIVв. Третьяковская галерея, Москва)
КАКВО БЛАГОГОВЕНИЕ ТРЯБВА ДА ИМАМЕ НИЕ, ХРИСТИЯНИТЕ, КЪМ ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА
Такава благодат дава, толкова помощ принася Пресвета Дева Мария на нас, християните; ние, християните, каква чест, какво благоговение трябва да имаме към Пресвета Мария? Тя е и Божия Майка, и Майка на християните; като наша Майка ние трябва да я почитаме и да я уважаваме, защото това е задължение, естествено потвърдено от Божествения закон; и пак като Майка Божия трябва още повече да я почитаме и да я уважаваме ние, хората; защото като Майка Божия я почитат и уважават самите Райски светии, самите Ангели небесни; следователно честта и уважението към Пресветата Дева и като наша Майка трябва да са големи, и като към Божия Майка трябва да са несравними. Който не почита и не уважава своята майка, той не е достоен да се нарича човек; който не почита и не уважава Майката Божия, той не е достоен да се нарича християнин. Кой може да се похвали, че е верен раб на Бога, ако той не е верен раб и на Мария? Или, че той е благоговеен към Сина, без да е благоговеен и към Майката? Ах! И ако аз за зла чест изгубя всяко друго благоговение, няма да изгубя никога благоговението си към Дева Мария: във всяко зло или телесно, или душевно, където и да съм, ще се притека към нея с увереност, че ще получа изцеление на болестите си, утешение в скърбите си, прошка за греховете си. И вътре в самия Ад аз се надявам за спасение от Небесната Царица; не се страхувам да не би да се изгубя, когато съм запазен в нейните обятия; само когато изгубя благоговението си към Дева Мария, тогава съм една изгубена душа.
БЛАГОГОВЕНИЕТО СЕ КРЕПИ НА МОЛИТВАТА И ПОСТА
На какво стои благоговението към Девата? На молитвата и поста: молитвата, което е молението; и постът, което е въздържанието; две средства, които е определила Църквата, за да почитаме, и най-вече в тези дни Божията Майка. Каква трябва да бъде нашата молитва в молението ни? Не с безчиние, не със смущение, не със студенина, но със страх Божий, със съкрушено сърце, с умилителни сълзи. Какъв трябва да бъде постът ни във въздържанието? Не само пост от ястия, но и пост от грехове; не само въздържание от месо, но и въздържание от плътски страсти. Пресветата Дева заедно с поста иска от нас чисто сърце; заедно с молитвата – сърце съкрушено и какво по-малко може да поиска от християните Майката Божия, и Майка на християните? Ах! Ако можехме да проумеем каква благодат и каква помощ имаме от такава свята Майка.
Сирачета, които сте изгубили родителите си; странници, които сте изгубили благополучието си; болни, скръбни, грешни, не се грижете; вие имате Майка, Майката Божия; Майка, която ви упътва в странстванията ви, която ви храни в сиромашеството ви, която ви лекува в болестите ви и ви дава утешение в скърбите, освобождение в робството, прощение в греховете; не се грижете; вие имате Майка, Майката Божия. Моряци, които плавате по морето, призовавайте Девата, за да имате пристанище в бурята. Търговци, които пътуват по суша, призовавайте Девата, за да имате помощница в бедите; земеделци, които обработвате земята, призовавайте Девата, за да имате благословение от плодородие в трудовете си. Млади, които се учите в училищата, призовавайте Девата, за да имате светлина от познание в учението си. Свещеници и миряни, мъже и жени, призовавайте Девата във всичките си нужди – душевни и телесни, за да имате покровителка в тукашния живот, предстоятелка в смъртния час, ходатайка в деня на съда.
ИМЕТО ИИСУСОВО И ИМЕТО МАРИИНО НЕКА СА НАПИСАНИ В СЪРЦАТА НИ.
Християни, малки и големи, които служите и се покланяте на името Христово, почитайте и уважавайте и името на Дева Мария, Майката Иисусова, и наша Майка. Иисус и Мария нека са написани вътре в сърцата ви. Иисус и Мария нека не изчезнат от устата ви; Иисус и Мария нека са началото и краят на молитвите ви. Името Иисусово и Мариино нека са първите ви думи сутринта и последните вечерта; с тях затваряйте очите си за сън; с тях влизайте и излизайте от Църква; с тях започвайте и свършвайте всяка работа, за да се сподобите в часа, когато ще се разделите с душата, да имате от едната си страна Иисуса, от другата Мария; и заедно с Иисуса и Мария да се прославите в Царството Небесно. Амин.
Светител Илия Минятис (1669 ~ 1714 г.)
Из "Похвално слово за Пресвета Богородица" - светител Илия Минятис, изд. Славянобългарски манастир "Св. Вмчк Георги Зограф" - Света Гора, 2013 г.
* Рождество Богородично, заглавна икона - Пьетро Каваллини. Рождество Богородицы. Базилика св. Марии, Рим. 1296-1300