„Когато емоционалната близост е по-дълбока от говоренето, жената преодолява задушаващата хватка на тревогите, а мъжът изоставя разрушителното поведение, към което го подтиква ужасът от срама.“ ~ Любовта отвъд думите
Two Lovers (March 1888) by Van Gogh
Малките моменти на близост
Хубаво е да имате романтични уикенди, интимни вечери и страхотни ваканции от време на време, но не очаквайте от тях да окажат траен положителен ефект върху връзката ви. Ако не са съпътствани от изпълнена с любов рутинна практика, по-вероятно е да имат отрицателен ефект, когато се върнете към физическото изтощение и психологическия спад на монотонното си всекидневие. За да живеете в любов отвъд думите ден след ден, трябва да подхранвате малките моменти на близост.
Както вече изтъкнахме, можете да чувствате близостта между вас винаги, когато поискате, просто като изберете да се чувствате така. Можете дори да го правите едностранно, вътрешно, ако партньорът ви не е на разположение. Можете да го правите, когато сте ядосан на партньора си също толкова лесно, колкото и когато сте запленени от него/нея - ако наистина искате.
И защо ще искате това, ако той се държи като идиот или тя не спира да ви „мели“ на главата? Ами най-малкото той ще е по-малко склонен да се държи като идиот, ако чувства взаимна близост, а тя - по-малко склонна да ви натяква, ако знае, че ви е грижа за чувствата й. По-важната причина обаче е, че вие харесвате себе си повече, когато чувствате близост с хората, които обичате, отколкото когато това чувство липсва. Харесвате се повече, когато сте верни на най-важните си ценности, отколкото когато не сте.
Един от най-разрушителните изрази, изникнали от съвременната терапия и книгите за самопомощ, е „задоволяване на моите потребности“ или неговият вариант „Ами аз?“ Тези думички и егоцентричната нагласа, която олицетворяват, са допринесли повече за насърчаване на огорчението и предявяването на претенции и по-малко за подхранването на любовта, състраданието и близостта, отколкото всичко друго, предлагано като инструкции за общуване. Те противоречат на един известен закон за човешкото взаимодействие: трябва да давате това, което очаквате да получите. Искате ли състрадание, трябва да бъдете състрадателни; искате ли любов, трябва да бъдете любящи; искате ли съдействие, трябва да съдействате; искате ли да бъдете оценявани, трябва да оценявате, всеки ден.
Ето нещо дребно, но въздействащо, с помощта на което всяка вечер да се освобождавате от останалия скрит срам или страх, насъбрал се през деня. Това е простичка прегръдка за трансформиране на страха и срама.
Докато сте в прегръдките на партньора си, опитайте да почувствате страха под вашия стрес, безпокойство или потиснатост. Изпитайте чувството на провал, криещо се под напрежението, изискванията, огорченията и лошите настроения на деня. Не се опитвайте да говорите. Просто позволете на топлотата на прегръдката да отмие всяка останка от срам и страх. Утешете се един друг и се почувствайте утешени един от друг. Нека прегръдката ви убеди, че близостта ви е по-важна от всичко, което ви кара да се боите или срамувате.
Най-съкровените моменти между двама души се случват, когато емоциите им са в съзвучие и така облекчават тяхната различна ранимост и въздигат сърцата им до неподправена наслада. Когато емоционалната близост е по-дълбока от говоренето, жената преодолява задушаващата хватка на тревогите, а мъжът изоставя разрушителното поведение, към което го подтиква ужасът от срама. Най-добрата защита от страха и срама е състраданието, оценяването и близостта, което е толкова дълбока, гъвкава и издръжлива, че ражда любов отвъд думите.
Избрано от: „Любовта отвъд думите“, Патриша Лав и Стивън Стосни, изд. „Изток-Запад“, 2010 г.
Картина: Two Lovers (March 1888) by Van Gogh; chinaoilpaintinggallery