С мен не са се случвали никакви особени събития, напротив - аз самият бивах събитие ♥ Джордж Бърнард ШОУ

„Сега, когато се научихме да летим във въздуха като птици, да плуваме под водата като риби, ни остава само едно – да се научим да живеем на земята като хора.”

Не просто човек на словото, но и могъщ политически глас, глас на бедните, разочарованите и озлобените. Джордж Бърнард Шоу вярвал, че „Най-голямото зло и най-лошото от престъпленията е бедността“ и използвал творчеството и известността си, за да преследва своите политически каузи. Навярно малцина знаят, че един от най-ранните театрални успехи на Шоу е пиесата „Героят и войникът“, посветена на Българо-сръбската война от 1885 г. Подобно на останалите му пиеси и в тази имало унищожителна критика към войната и обичаен присмех към управляващите класи. На премиерата в Лондон на 21 април 1894 присъствал и Оскар Уайлд. Непримиримостта на Шоу срещу войната, бедността и неравенството, го прави една от най-радикалните известни личности на 20-ти век. Предлагаме ви няколко миниатюри от живота на великия ирландски драматург и писател.

26 юли, 1856

Рожденият ден на Бърнард Шоу

„Не мога да си спомня време, когато написана страница би ми била непонятна, затова мога единствено да предположа, че съм се родил грамотен.“

...

Детство

„Не са ме глезили, но не са ме и наказвали. Ничия жестокост не можеше да направи за мен тоя свят по-ужасен от това, което вече беше… На всички им се струваше, така както и на мен самия, какъв съм в крайна сметка – едно доста неприятно зверче… А моята срамежливост и страхливост бяха просто неправдоподобни.“

„Би било преувеличено да кажа, че от онзи миг вече не вярвах на никого. Но преходът от наивната детска вяра в бащата, като в същество съвършено и всезнаещо, към откритието, че той е просто лицемер и алкохолик, беше тъй неочакван, че неизбежно остави свой отпечатък у мен.“

...

1894

Премиерата на пиесата „Героят и войникът“ 

След премиерата на спектакъла, преминал с огромен успех, авторът излязъл на сцената за поклон. А от залата някой се провикнал: „Идиот!“. „Съвършено съм съгласен с Вас, - отвърнал Шоу,  но какво можем да сторим ние двамата срещу цялата тая тълпа?“

...

1925

Нобеловата награда

Шоу коментира присъдената му Нобелова награда в типично свой стил – „навярно в знак на благодарност за онова чувство на облекчение, което е изпитал светът в годината, когато нищо не съм написал.“

...

2 ноември, 1950

Смъртта на писателя 

„Знаех си, че ако живея достатъчно дълго, подобно нещо навярно ще се случи…“ – такава епитафия пише Шоу за себе си. 

...

Бърнард ШОУ за себе си

Аз съм типичният ирландец – семейството ми произхожда от Хемпшир, Англия, а най-древният ми праотец, заселил се в Ирландия през 1689 г., е бил шотландец по рождение. 

Аз съм жалък пример за това, че пияният труженик с нищо не е по-добър от истинския пияница. От нищо не се страхувам толкова, колкото от почивните дни. 

Моята слава растеше с всеки мой неуспех. 

Непостоянството на жените, в които бях влюбен, се компенсираше с адското постоянство на влюбените в мен жени. 

От двата вида участ – женската, на постоянното майчинство и мъжката – на постоянното детство, струва ми се предпочитам мъжката. 

Често цитирам себе си. Това придава острота на речта ми. 

С мен не са се случвали никакви особени събития, дори напротив – аз самият бивах събитие. 

Малцина са тия, които мислят повече от два-три пъти годишно. Аз станах всемирно известен благодарение на това, че мисля веднъж или два пъти седмично. 

По материал на: izbrannoe.com
Снимка: wikiwand.com

17741 Преглеждания