„Страхът поражда чувство за тревога. Чувството за безпокойство ни прави напрегнати, въздейства на нервните окончания на нашия стомах, изменя състава на стомашния сок, което често води до стомашна язва.“
Докъде води чувството за безпокойство
Неотдавна ми позвъни моя съсед и започна да убеждава мен и членовете на семейството ми да се ваксинираме против едра шарка. Той беше един от хилядите доброволци, които звъняха по квартирите на хората в Ню Йорк. Наплашените от тях хора по четири часа стояха на опашка, за да се ваксинират.
Станции по ваксинация бяха организирани не само във всички болници, но и при пожарните команди, в полицейски участъци, в по-големите предприятия. Повече от две хиляди лекари и сестри напрегнато работеха ден и нощ, за да ваксинират тълпите от хора. Къде беше причината за всичко това? Осем човека в Ню Йорк се бяха заразили от едра шарка и двама от тях бяха умрели. Два смъртни случая на осем милиона души.
Аз живея в Ню Йорк 37 години и нито веднъж никой не ми позвъни, за да ме предупреди за настъпването на душевно заболяване, което за последните 37 години е нанесло десетки хиляди пъти по-голям ущърб от едрата шарка.
Нито един от хората, които ми звъняха, не ми каза, че един от всеки десет човека, живеещи в Ню Йорк, страда от нервно разстройство, в повечето случаи породено от чувство за безпокойство и от емоционални стресове
Затова считайте, че аз пиша тази книга, за да позвъня на вратата ви и да ви предупредя.
Преди няколко години прекарах отпуската си в едно съвместно пътуване из Тексас с доктор Гобер. Той беше главен лекар на обединената болница на градовете Гулф, Колорадо и Санта-фе. Обсъждайки проблемите за безпокойството, той каза че 70% от пациентите, обръщащи се към лекаря, биха могли да се излекуват самостоятелно, ако можеха да се избавят от своите страхове и чувство за безпокойство. Аз не мисля че техните болести са въображаеми. Имам предвид язва на стомаха, сърдечни заболявания, главоболие и някой видове паралич. Това са реални болести. Зная какво говоря - каза доктор Гобер - аз сам в течение на 12 го дини страдах от стомашна язва. Страхът поражда чувство за тревога. Чувството за безпокойство ни прави напрегнати, въздейства на нервните окончания на нашия стомах, изменя състава на стомашния сок, което често води до стомашна язва.“
Доктор Д. Мотагу, автор на книгата „Язва на стомаха на нервна почва“, казва същото: „Вие получавате язва на стомаха не от това, което ядете, а от това, което яде вас“.
Заключение на част I:
ПРАВИЛО 1. Ако искате да избегнете безпокойството, правете това, което е съветвал Уйлям Ослер. Живейте в отсека на днешния ден. Не се тревожете за бъдещето. Живейте спокойно до вечерта.
ПРАВИЛО 2. Ако бедата - с главно Б - се прокрадва след вас и ви притисне в ъгъла. прилагайте магическата формула на Уилис и Х. Къриър
а) Попитайте себе си: „Какво може да бъде най-лошото, ако не успея да реша проблема си?“.
б) Мислено се подгответе да приемете най-лошото - в случай на необходимост.
в) Опитайте се спокойно да премислите мерките за подобряване на ситуацията, с която вие мислено сте се примирили като с неизбежна.
ПРАВИЛО 3. Помнете за неизбежната вреда, която безпокойството нанася на вашето здраве. „Деловите хора, не умеещи да се борят с безпокойството, умират млади”.
Избрано от: „Как да престанем да се безпокоим и да заживеем пълноценен живот“, Дейл Карнеги, изд. „Alex TM & Co“, 1990 г.
Снимка: Дейл Карнеги (1888-1955)