Силата на мъжкото его ♥ Нанси ван ПЕЛТ

„Мъжът често прикрива чувството си за неспособност, като се хвали с постиженията си. Най-доброто, което жената може да направи за съпруга си, за брака си и за самата себе си, е да укрепи неговото его, когато той е атакуван.“

(The Confession, 1902, by John Collier)

Какво трябва да знаят жените за мъжете?

Силата на мъжкото его

„Не мога да разбера съпруга си, - заявява депресирана жена. Преди никога не ми противоречеше, когато му правех забележки за дрехите, а сега излиза извън себе си, ако кажа нещо за това, което облича. Преди с желание ми помагаше вкъщи, но откакто отново започнах работа и наистина се нуждая от помощта му, напразно чакам да ми помогне.“

Съпругът на тази жена страда от това, което може да се нарече „наранено“ его. С ума си разбира, че тя трябва да се върне на работа, но дълбоко в себе си не може да се съгласи с това. Чувствителното му его страда, защото осъзнава, че вече няма да може да издържа семейството без помощта на съпругата си. Чувства се неспособен, започва да се отбранява и става критичен към всяка истинска или въображаема заплаха. Тъй като не може да разбере, че егото му е засегнато, съпругата му влошава нещата още повече със своите оплаквания.

Никой мъж не е изцяло имунизиран срещу проблеми с егото си. Днешното състезаващо се общество изправя мъжете пред постоянни заплахи срещу мъжеството им. Жените също имат подобни проблеми, но мъжкото его е по-чувствително. Силата му влияе на семейното здраве. Мъжът с високо самочувствие и със съзнание за ценността си е много по-щастлив и по-добре се справя с живота, отколкото друг, който се измъчва от съмнения и чувство за неспособност.

Мъжкото его е много чувствително. Някой бе казал, че то прилича на вървенето по въже над пропаст, защото мъжете са застрашени от възможен провал всеки ден. Те постоянно живеят с чувството, че са „на косъм“ от загубата. Днешното общество е наложило висок стандарт за силния пол. Вчера се считаше, че е достатъчно мъжът да осигурява семейството си. Днес това не е достатъчно. Той трябва да стигне до върха в кариерата си и да бъде най-добрият в своята област. Надпреварата и постоянното напрежение, свързани с работата, могат да травмират егото му.

От него се очаква да бъде чувствителен съпруг, добър любовник на жена си, посветен баща, душата на всяка компания и да се представя добре в дейностите, организирани през свободното време. Не е достатъчно само да се стреми към тези цели, той трябва да ги постигне.

Мъжете, връщащи се у дома след уморителен ден, се нуждаят от балсам за своето наранено его. Но твърде често получават точно обратното. Някои съпруги обвиняват половинките си за всичко, което не върви добре, или подкопават самочувствието им често без да съзнават, като се оплакват от малкото средства, които получават. Когато мъжът чуе пренебрежителни забележки по отношение на способностите си да печели достатъчно, относно успеха си като осигуряващ прехраната, егото му страда. Още по-лошо става, когато жената се хвали със своя принос в семейния бюджет.

Най-голямото предизвикателство към мъжкото его безспорно е спалнята. Днес, ако мъжът не задоволява съпругата си всеки път, когато правят любов, той счита това за провал, макар че целта му не е реалистична. Когато нещата в работата му вървят добре, той може и да пренебрегне критиката относно тези му способности. Но когато егото му вече е наранено в друга област, подобна проява на неодобрение може да предизвика дни на напрежение и търкания.

Тъй като от мъжете се очаква да не плачат и да не изразяват емоциите си, те понасят засягащите егото им удари, без да трепнат. Той може само да промърмори, когато му правите комплимент за външността му, или да повдигне рамене, когато не постигне равенство в голфа, но не си мислете, че това не го засяга дълбоко. Можете да сте сигурни, че е двойно по-наранен, отколкото признава. Мъжът често прикрива чувството си за неспособност, като се хвали с постиженията си. Това толкова смущавало една съпруга, че тя унижила съпруга си публично, без да съзнава, че е засегнала най-уязвимото му място неговото отчаяно его.

Най-доброто, което жената може да направи за съпруга си, за брака си и за самата себе си, е да укрепи неговото его, когато той е атакуван. Тя може да свали напрежението му, когато е под стрес, и да се справи с всекидневните проблеми сама. Жената, която открива у любимия си нещо ценно, заслужаващо похвала, може да подсили неговото его. Ако хвалбата е искрена, няма значение какво е казано.

Изразете оценката си за всичко, в което той е участвал включително и за грижата му за децата. Предразполагайте го да се открива пред вас. Колкото по-свободно може да говори със съпругата си за себе си, толкова по-сигурен ще бъде. Слушайте го с отворени уши и не го критикувайте.

Жената, която успее да излекува нараненото его на съпруга си, ще бъде най-важния за него човек в света. Тя ще получи благодарността и привързаността му, което ще повиши качеството на съвместния им живот.

От: „Тайната на сполучливия брак“, Нанси ван Пелт, изд. „Нов живот“, 2009 г.
Картина: The Confession, 1902, by John Collier; chinaoilpaintinggallery

В този ред на мисли