Защо животът е толкова невесел? ♥ Елин ПЕЛИН

За волността на детството, разочарованията на младостта и орловото перо като скъп спомен, символ и писателско оръжие, споделено от Елин Пелин в сборника му от 1928 г. „Черни рози“. 

(1877 ~ 1949)

Орловото перо

Бях дете. Като тичах веднъж по ливадите, намерих едно орлово перо. Голямо, хубаво орлово перо. Кой беше по-честит от мене? Аз го вдигнах високо в ръце и тичах с всичка сила. Струваше ми се, че летя с лекотата на орела.

Станах юноша. Тогава накичих шапката си с това орлово перо и залюбих най-хубавото момиче на света. Кой тогава беше по-честит от мене?

Беден бях, нямах нищо друго освен това орлово перо. И моето любимо момиче ме остави. Бяха й казали, че на света не може да се живее хубаво само с едно орлово перо. Нейната добра женска душа разбра лесно това.

Никой не беше по-злочест от мене.

Аз скрих орловото перо и сърце ми не даваше да го нося вече. В душата ми се засели тъга и с нищо не можах да я разпъдя. Оттогава почнах да виждам, че всички хора страдат като мене и повече от мене.

Защо животът е толкова невесел?

Извадих отново аз орловото перо, но не бях вече нито дете да си играя с него, нито юноша да се накича. Тогава го подострих тънко и си направих от него писалка.

И поисках да напиша нещо весело, но то излезе тъжно.

Из сборника: „Черни рози“, Елин Пелин, изд. „Т. Ф. Чипев“, София, 1928 г. 
Снимка: Елин Пелин (1877-1949), Институт за литература; dictionarylit-bg.eu

В този ред на мисли