„Не допускайте из стомаха и червата ви цяла нощ да се въргаля мършата на месото.“ ~ Петър Димков
(Владимир Димитров-Майстора, автопортрет)
Владимир Димитров-Майстора (1882-1960) - един от най-големите български художници, превърнал се в символ на българското изобразително изкуство:
Евга Димитрова Стоянова е била една от девойките-модели на Майстора. В нейните спомени тя споменава: „Майстора много обичаше постен боб, защото месо никога не ядеше“.
Веднъж децата го запитали защо не яде месо и той, обръщайки се към бащата на едно от тях, казал: „Ето, Кольо, ти сега ще запрегнеш кравите и ще отидеш да работиш с тях, ще докараш отавата. Друг път ще ходиш да ореш, да си прекараш ябълките, гроздето или пък да свършиш някаква друга работа. Те са ти първи помощници. Даже вечер, когато заедно сте грохнали от работа, ти ще ги запрегнеш в колата, ще се качиш в нея и те ще те докарат до дома. През това време ти си почиваш, а те продължават да работят. Дават ти мляко, от което получаваш масло, извара и сирене - помагат ти в изхранването на семейството. За всичко това, за благодарност ти ги заколиш и изядеш. Не ти ли е съвестно? Аз не мога така, на мен ми е съвестно. Не е честно спрямо животните. Защо да не ползваме от тях само млякото, маслото, сиренето, яйцата? Защо да не се храним само с това, което ни дава земята - плодове и зеленчуци?“.
Петър Димков (1886-1971) - един от най-известните и уважавани български природолечители. Автор на многотомния труд „Българска народна медицина. Природолечение и природосъобразен живот“ и на други книги. В книгата “Живейте 100 години“ той съветва:
„Вегетарианският хранителен режим е за предпочитане, защото има реални предимства. Той предлага на човека храни, които се усвояват лесно, не създават трудности на храносмилането, внасят в организма достатъчно енергия, достатъчно необходими за здравето и живота вещества.“
„Не допускайте из стомаха и червата ви цяла нощ да се въргаля мършата на месото.“
Робърт Луис Стивънсън (1850-1894) - шотландски белетрист неоромантик:
„Ние консумираме труповете на същества, които имат апетит, страсти и органи като нашите и изпълваме ежедневно кланиците с викове на болка и страх.“
(Еверет Куп)
Еверет Куп (1916-2013) - професор по педиатрия и детска хирургия. Дълги години заемал важен пост в американската здравна система. Използва своя авторитет и присъствието си в медиите за здравно образование и продължава да е движеща сила за подобряване на общественото здраве:
„Вашият избор на хранене може да повлияе върху вашето здравословно състояние повече от всяко друго действие, което бихте могли да предприемете.“
Ромен Ролан (1866-1944) - Нобелов лауреат за литература през 1915 г.:
„Хиляди животни (сега милиони) са убивани всеки ден без сянка на разкаяние. Това плаче за отплата върху цялата човешка раса.“
Нийл Бърнард - президент на Лекарския комитет за отговорна медицина:
„Месодобивната индустрия е довела до повече смъртни случаи на американци, отколкото всички войни на този век, всички природни бедствия и всички автомобилни катастрофи, събрани заедно. Ако месото е твоята идея за „храна за истински хора“, по-добре е да живееш наистина близо до много добра болница.“
(Уил Келог)
Уил Келог (1860-1951) - американски индустриалец в производството на храни, основател на компанията Sanitas Food Company, която произвежда от 1897 г. зърнената закуска Kellogg's Cornflakes:
„Как може да ядеш нещо с очи!“
Буда (Шакямуни Сидхарта Гаутама, 623-544 г.пр.Хр.) - един от най-известните днес религиозни източни реформатори, родоначалник на будистката религия, смятан наред с Хермес, Моисей, Орфей, Питагор, Платон и Христос за един от просветлените учители на човечеството:
„Да станеш вегетарианец, е като да стъпиш в поток, който води към нирвана.“
Питагор (ок. 580-500 г. пр.Хр.) - един от най-големите гръцки мъдреци. Запознат с египетските и източните учения. Основал т. нар. Питагорова школа. Известен днес най-вече с приноса си към геометрията и математиката. Той е и един от най-известните древни привърженици на вегетарианството. Ето неговата позиция по този въпрос:
„Хора, стига сте се сквернили с храна непозволена. Ние имаме златокласи ниви, сочни плодове, които превиват клоните с тежестта си, лози, зеленчуци - крехки и вкусни. Чистата млечна каша и благоуханният мед също са ви предоставени. Обилно, щедро всички блага ви дава земята - без жестокости, без убийства и без кръв. Само дивите зверове утоляват глада си с живо месо и то не всички. Много от дивите животни се хранят с растения. Само свирепите хищници - лютите тигри, жестоките лъвове, алчните вълци обичат да проливат кръв. Какъв престъпен обичай! Как можем с месо и кръв на твари и нам подобни алчното си тяло да гоим и с убийство на други живи създания да подкрепяме живота си? Не е ли срам за нас, окръжените щедро с даровете на благодатната земя страстно, с жестоки зъби да късаме раздрани трупове като люти диви зверове?...
Човек, който, слушайки жалкия предсмъртен рев, коли невинно теле, който убива агнето, ревящо като дете, който птицата небесна бие за забава или за да яде, той не трудно ще се реши и човек да погуби. На този жесток обичай само човекоядството прилича. О, свестете се, не убивайте, недейте, братя! ... Смъртни - смъртните щадете! Хранете се с това, което е позволено и достойно за любящата и чиста душа на човека.“
Луций Аней Сенека (ок. 4 г.пр.Хр. - 65 г.сл.Хр.) - живял в Рим по времето на апостол Павел и станал жертва на Нероновата ненаситна жестокост. Той казва:
„Растителните храни са достатъчна храна за стомаха, в който сега ние натъпкваме скъпи същества.“
„Категорично реших да не ям плът на умряло животно и накрая на първата година въздържанието ми се превърна не само в навик, а и в приятно занимание.“ (Вижте книгата „365 основателни причини да бъдете вегетарианец“)
Леонардо Да Винчи (1452-1519) - знаменит италиански живописец, скулптор, архитект, инженер, изследовател и изобретател:
„Аз се отказах от употребата на месо от ранна възраст и ще дойде време, когато хората ще считат убийството на животни също толкова престъпно и отвратително, както сега гледат на убийството на хора.“
(Лев Николаевич Толстой)
Лев Николаевич Толстой (1828-1910) - най-известният руски писател и драматик, мислител. Признат за един от най-великите писатели на всички времена. Създател на религиозно-философско учение (толстоизъм) за непротивене на злото с насилие:
„Човек може да бъде здрав и без да убива животни за храна. Затова, ако яде месо, той взема участие в отнемане на живот, за да задоволи своя апетит.“
„Ако някой истински и сериозно иска да направи живота си по-добър, първото нещо, от което той би се отказал, ще бъде употребата на плътта на животните за храна, понеже това е неморално и включва извършването на действие - убийство, което е несъвместимо с моралното чувство.“
Джордж Бърнард Шоу (1856-1950) - забележителен английски писател от ирландски произход, световноизвестен драматик и публицист:
„Жестокостите са не по-малко жестокости, когато се случват в лаборатории и биват наричани медицинско изследване.“
„Човешките същества са единствените животни, от които аз съм напълно и истински уплашен.“
„Средната продължителност на живота на месоядците е 63 години... Аз съм на прага на 85 и все още работя толкова упорито, колкото мога. Аз съм живял достатъчно дълго и се опитвам да умра, но просто не мога да го направя. Една единствена пържола би ме довършила, но не мога да се принудя да я погълна. Аз съм заплашен от вечен живот. Това е единственият недостатък на вегетарианството.“
Запитали Шоу защо не яде месо и с присъщото му чувство за хумор той отговорил: „Животните са мои приятели, а аз не ям приятелите си.“
Махатма Ганди (Махандас Карамчанд Ганди, 1869-1948) - наречен от индийския народ Махатма - „Велика душа“. Сочен като една от най-големите политически фигури на XX век, виден деец на индийското националноосвободително движение, реформатор, хуманист:
„Величието на една нация, нейният морален прогрес може да се определи според начина, по който тя се отнася към животните.“
„Според мен животът на агнето е не по-малко ценен от този на човешко същество. Аз не бих искал да отнема живота на агне заради човешкото тяло.“
(Емерсън)
Ралф Уолдо Емерсън (1803-1882) - американски мислител и писател:
„Току-що сте се нахранили с месо, но колкото и старателно кланицата да е скрита на благовидно далечно разстояние от много мили, съучастничество има.“ (Вижте книгата „365 основателни причини да бъдете вегетарианец“)
Емануел Кант (1724-1804) - германски философ и учен:
„Ако човек не иска да потъпче своите хуманни чувства, той трябва да проявява доброта към животните, понеже този, който е жесток към тях, става такъв и в отношенията си с хората. Ние може да съдим за сърцето на човека според отношението му към животните.“
Беинса Дуно (Петър Константинов Дънов, 1864-1944) - една забележително светла фигура в българската история. Противоречивите мнения за него през XX век не са успели да засенчат ореола му на мъдрец и учител. Пред светлината на неговите слова са се поклонили и извън пределите на България такива личности като: Алберт Айнщайн, Папа Йоан XXIII (преди това кардинал Анджело Ронкали) и много други. У нас и в чужбина неговите книги са търсен източник на дълбоко познание за всички области на живота. Този автор е говорил толкова обширно за храненето и в частност за вегетарианството, че има публикувани цели книги за храненето с извадки от негови лекции.
„Месоядството води към страдания, нещастия и болести. За да се излекува от тях, препоръчват на човека вегетарианска храна. Следователно вегетарианството не е нищо друго, освен метод за лекуване.“
„У някои хора се явява известно стълкновение в стомаха и те казват: не ни понася нещо вегетарианството. Човек трябва да бъде вегетарианец по убеждение. Тогава той ще може да асимилира правилно храната, която приема.“
„Има хора, които не ядат месо от рождение. Никой не ги е убеждавал. Те носят това убеждение вътре в себе си.“
„Едно от големите противоречия в човешкия живот се дължи на храненето. Месната храна оказва влияние не само върху организма на човека, но и върху неговия психически живот.“
„Аз говоря по въпроса за храненето от принципиално гледище, а не от вегетарианско гледище. Смешно е да ме наричат хората вегетарианец. Никакъв вегетарианец не съм. Аз мисля върху първичната храна, която Господ ни е дал за новия човек.“
„Аз отричам месната храна, защото зная, че всички престъпления се дължат само на нея. Тази е причината, за да не се яде месо. Месото носи всички престъпления в себе си. Който яде месо, непременно ще пострада. С докосването си до месото, ти вече възприемаш лошото в него.“
„Не може животинската или човешката кръв, пролята насилствено, да не донесе лоши последствия за човека. Това е строг, неумолим закон на природата.“
„Месната храна е внесла такива отрови във вашия организъм, че днес той представлява сбор от нечистотии. Ако бихте имали непокварено обоняние, вие бихте странели далеч един от друг – такава смрад се носи от ония, които ядат месо. Като ми каже някой, че боледува, първото условие за подобрение е да промени храната си.“
„Човек трябва да употребява такава храна, която доставя необходимите елементи за организма, която продължава живота и го прави приятен и която помага за развитието на неговите добродетели.“
„Сега всички от вас, които са вегетарианци, нека ме разберат добре, да не стават фанатици. Някои от вас мислят, че и мляко не трябва да ядем. Не, можем да ядем и мляко.“
„Под „вегетарианска храна“ аз не разбирам непременно чисто растителна или строго плодоядна храна, но вегетарианска храна бих нарекъл храната на съпоставянето, храната на разумния живот. Вегетарианска храна наричам онази, чиито трептения напълно съответстват с трептенията на нашите мускули, т.е. на органическата материя.“
„Най-важното нещо при храненето е да ядеш с благодарност.“
Източник ~ vegetarianstvoto.blogspot.bg