♥ Избягвайте да спите по корем - това е най-вредната за организма поза

„Най-добре е да се спи на една страна, със свити колене. Старите индуси препоръчвали дясната страна, с ляво коляно свито малко напред, както спи лъва.“

~ Дик ДЕРИК, „Как да постигнем Ян-Шън-Шу“ (Изд. „Хермес“).

(„Flaming June“, 1895, by Frederic Lord Leighto)

Здравословният сън 

Древната китайска поговорка: „През деня мисли, през нощта сънувай”, е валидна и днес. Структурата на съня е индивидуална за всеки човек. Тя зависи от конкретните обстоятелства, от наследствена обремененост, професия, тип нервна система, особености на характера, възпитание и много други. 

Много важно значение има позата на спане, тъй като положението на тялото при сън и дишането оказват значително въздействие върху балансирането на енергиите в организма. Източните народи са избирали мястото си за спане така, че главата им да е обърната на север, краката на юг, за да са в синхрон с естествения поток на енергията на планетата. Най-добре е да се спи на една страна, със свити колене. Старите индуси препоръчвали дясната страна, с ляво коляно свито малко напред, както спи лъва, с пръсти на дясната ръка подложени под бузата, като малкия пръст докосва ноздрата, палеца - окото, а показалеца - челото. Това е и позата на Великия спящ Буда от Тайланд. Тибетските лечители наблюдавали стриктно позата, която болния предпочита, тъй като тя им давала информация за здравословното състояние на пациента и затова препоръчвали 26 пози за спане при различните видове заболявания. 

При спане на лявата страна белите дробове, стомаха и черният дроб притискат сърцето. Избягвайте да спите по корем - това е най-вредната за организма поза, макар и предпочитана от някои. При спане по гръб тялото е изпънато и мускулите са напрегнати, при което се нарушава нормалното дишане и сърдечен ритъм. Под въздействието на гравитацията езикът застава в гърлото така, че стеснява пътя на въздуха и причинява хъркане. Доказано е, че продължителното хъркане води до сърдечни проблеми, високо кръвно налягане, диабет и много други болести. 

Според древното индийско лечителско изкуство Аюрведа, различните доши (типове хора) трябва да имат различни пози на спане. Необходимо е стриктно да спазваме така наречената „хигиена на съня”, която включва следното: 

• Опитайте да си лягате и ставате по едно и също време всеки ден; 

• Носете винаги дреха, предназначена само за спане (без значение вида и материята). Обличайте се непосредствено преди лягане, а не един-два часа по-рано; 

• Леглото ви трябва да е удобно, топло и чисто. През XVIII в. в Лондон Джон Греъм събирал такса от хората, които желаели да преспят в изобретеното от него легло - огромно по размери, с копринени завивки, прекрасни драперии, нежна музика и ароматизирани свещи. Само от това той забогатял много бързо; 

• Преди лягане измийте тялото и зъбите си (включително върха на езика);

• Винаги лягайте в добре проветрена стая. Свежият въздух допринася за по-бързото заспиване и за по-качествен сън; 

• Хранете се най-малко 3 часа преди лягане, за да може да спите спокойно и дълбоко. Храненето късно през нощта води до биохимични промени в организма. Забравете, че в хладилника ви има храна за през нощта; 

• Покривайте се с мека, тънка и лека на тегло завивка и спете на ниска възглавница; 

• По време на спане, чрез кожата от тялото на човек се изпарява до един литър течност, по-голямата част от която попива в чаршафите и завивките. На Изток не гладят спалното бельо, за да осигурят на тялото възможност да диша; 

• Непосредствено преди лягане избягвайте емоционалните натоварвания, филми на „ужасите”, силна музика, физически упражнения. В съчинението „Тайните на съня” Цай Дзи Тун от времето на династията Сун ни съветва: „Преди сън успокой ума и сърцето си”; 

• Преди да заспите си повторете няколко пъти, че вие сте здрав/а, млад/а, щастлив/а, че в утрешния ден може да се справите с всичко, което се изпречи по пътя ви; 

• Спането с отворена уста е вредно, защото въздухът и прахът дразнят белите дробове, а и жизнената енергия не може да се съхрани правилно; 

• Поставете близо до главата си плетена или дървена купа с 4-5 червени ябълки - благоуханието на плодовете ще ви успокои и приспи по-бързо; 

• Никога не заспивайте с покрита глава, защото бихте вдишвали обратно изхвърления от вас въглероден двуокис. 

Умелата подготовка за сън и „хигиената” му, ще ви осигурят спокоен и здравословен сън. Всеки е усещал как потъва в дълбок сън, но малко от нас знаят, че цикъла на съня се повтарят пет-шест пъти всяка нощ с продължителност от час и половина и се състои от пет фази. Първата фаза - докато мускулният тонус спадне до такава точка, че ако някой ни събуди, имаме чувството, че политаме в дълбочина. Втората - по-дълъг период на тежък сън, който заема половината от нощта. Третата и четвъртата фази съставят това, което се нарича дълбок сън, който физически ободрява и освежава и от който трудно се събуждаш, преди да е свършил. При него тялото най-добре възстановява силите си. 

Последната фаза - наричана парадоксален сън, е тази, при която човек от една страна е напълно заспал, а същевременно се осъществява изключителна мозъчна активност и много бързи движения на очите. Това е времето, в което сънуваме и чрез сънуване възстановяваме психическата си енергия и мозъка. Докато другите фази на съня спомагат за отпочиване на тялото, парадоксалният сън е изключително важен за запомняне на събитията и образите от деня. В продължение на една нощ се редуват четири до пет различни сънища с обща продължителност час-два - от момента на заспиването до сутрешния, който помним най-добре. 

Според традиционната китайска медицина за здрав и спокоен сън човек трябва да си ляга късно и да става рано през пролетта и лятото, и да ляга рано и да става късно през есента и зимата. Източните лечители забелязали, че хората, които си лягат преди 10 часа вечерта, са емоционални и лесно уязвими, тези които го правят между 10 и 11, са концентрирани и организирани. Лягащите между 11 и 12 часа, са романтични и суеверни. Тези, които лягат след 12 часа са независими и наблюдателни, а хората, склонни към самотност, не лягат по-рано от 1 часа след полунощ. 

Японската поговорка „Както ти започва утрото, такъв ще ти бъде и деня”, изтъква изключително важното значение на начина на събуждане и на ставане след сън. Спазването на някои от посочените по-долу правила, няма да ви отнеме много време и усилия, но ще има положителен и дълготраен ефект върху организма ви: 

Избягвайте шумните и продължителни аларми. 

• Докато още сте в леглото се протегнете, както правят животните - изнесете максимално и последователно дясната ръка, лявата, после десния крак с опъната пета и след него левия, накрая и двата заедно. Това е така нареченото „да се приведем в хармония преди да сме станали“. 

• Кажете на глас: „Днес е един щастлив за мен ден!” и го повторете три пъти. Позитивната нагласа ще ви съпътства през целия ден. 

• Ако все още ви се спи, разтъркайте с показалеца на едната си ръка върха на носа си 9-10 пъти и след това енергично с дланите на двете ръце ушите нагоре и надолу, също 9-10 пъти. 

• Не забавяйте излишно ставането, но никога не ставайте изведнъж и рязко. 

• След приключване на утрешния си тоалет. направете 10 мин. обикновена или така наречената „чакри”-гимнастика. Колкото и невероятно да звучи, десетте минути, които ще отделите за себе си сутрин, ще ви създадат положително настроение за десет часа през целия ден. 

• Тъй като по време на сън тялото губи течности, след гимнастиката изпийте на гладно чаша топла вода. 

• Много полезна е ежедневната следобедна дрямка - дори 15-20 минути са достатъчни за повишаване защитните ни сили и увеличаване продължителността на живота. 

Не забравяйте думите на Елеонор Рузвелт. че „бъдещето принадлежи на тези. които вярват в красотата на своите сънища”.

От: „Как да постигнем Ян-Шън-Шу или Изкуството за щастлив, здрав и дълъг живот“, Дик Дерик, изд. „Хермес“, 2019 г. 
Картина: „Flaming June“, 1895, by Frederic Lord Leighton (1830-1896); chinaoilpaintinggallery

В този ред на мисли