„В Тибет „трите ментални отрови“ - алчност, гняв и апатия били смятани за основните причини на голяма част от заболяванията.“
(Sick Child ,Edvard Munch, 1863-1944)
Болестта
В древните Египет и Индия никога не се е говорило за болест, а за „нездраве.“ Според йогите „нездравето“ е мярка за нашето невежество. А тибетските лечители разглеждали болестта като нарушение, възникнало от дисбаланс в трите регулаторни системи, изразяващо се в студени или горещи процеси, локализирани в определен орган. Причината за това нарушение те също обяснявали с невежеството на човека, поради непознаване на собствения организъм. Това пораждало и трите причини за възникване на болестта - гняв, страст и глупост, които наричали и болести на душата. Тибетските лечители твърдели, че съществуват критични дни на болестта в зависимост от лунния календар - 4-ти, 8-ми, 15-ти, 22-ри и 29-ти дни от лунния цикъл.
Според даосите болестта е загуба на енергия. И всички заболявания се причинявали от недостиг и блокиране на жизнена енергия в тялото. Вследствие на което се нарушава балансът между ума и тялото, получава се застой на енергия и кръв и се срива имунната система. Още в „Хуанди Ней-дзин“ е било написано: „Известно е, че всички болести възникват от нарушаването на Чи“ и „Болестта е само една - разстройство на жизнената енергия.“ И използване на множественото число „болести“ е безсмислено, както не се използва „здравета“. Защото болест и здраве изразяват състоянието на човека като едно цяло, а не на отделните му органи и системи. Затова традиционната китайска медицина (ТКМ), която разглежда болестта като нарушение в равновесието на организма, не използва делението на болестите, както е на Запад, а подхожда към човека холистично. Според ТКМ болестите са сигналите, които изпраща тялото ни. И трябва да се научим да ги разпознаваме, да ги улавяме и да ги разбираме. А това никак не е трудно. Може би сте чували, че на Изток „здравето е ред, а болестта - безредие“ и когато се наруши редът, се появява заболяването. И днес в Китай казват, че ние сами създаваме болестите си, че ние не лекуваме болестите, а те нас. А защо боледуваме? Защото сме забравили и не спазваме природните закони.
За японския професор Кацудзо Ниши отделни болести не съществуват и според него лекуването на каквото и да е заболяване е само загуба на време. Той счита, че организмът е единна саморегулираща се система, при която вие само трябва да знаете какво е необходимо да направите. И това е да пробудите собствените си лечебни сили, за да се справят с настъпващите болестотворни процеси. Според него здравето на човек зависи от състоянието на гръбначния стълб, крайниците, кожата, психиката и качеството на хранене.
Немският интернист д-р Рике Герд Хамер нарича болестите „специални биологични програми“, които се появяват след тежко, драматично и шоково състояние или преживяване.
„Болестта е резултат на конфликта между Душа и Ум, и никога няма да бъде изкоренена, освен чрез духовно и умствено равновесие“ - думи, изречени от английския лекар д-р Едуард Бах (1886-1036 г.). Той посвещава целия си живот да търси алтернативни лечебни методи и вярва, че при лечение личността на пациента е много по-важна от тялото. Той достига до извода, че е невъзможно човек да излекува болест на тялото, без да промени в позитивна посока нагласата си към живота. Така д-р Бах създава уникална система за лечение чрез използване на 38 есенции от цветове на растения.
Според д-р Рушел Блаво, съчетал умело съвременната медицина и древните лечителски традиции: „Всяка болест е следствие от нарушения енергиен баланс в организма. И затова нито една болест няма да бъде излекувана докрай, ако той не се възстанови.“ В последно време се установи, че много от болестите на миналия и настоящия век, при които тялото напада собствените си тъкани, имат енергийна причина.
Американският лекар Пол Брег, починал на деветдесет и пет годишна възраст при нещастен случай, докато карал сърф край Флорида, пише: „Хората боледуват, защото нарушават природосъобразните принципи на живот.“
Древните даоси често си задавали въпроса: „След като хората сами са нарушили органичното равновесие на организма и са виновни за болестите си, не могат ли и сами да се излекуват от тях?“ И стигнали до извода, че болестта е външна проява на определени емоции и мисли на физическо ниво, че е загуба на способността на живия организъм да се съпротивлява срещу външни и вътрешни врагове. Били убедени, че истинското лечение идва от вътре.
Прочутият средновековен лечител Авицена е казвал: „Болестта ще отстъпи пред гордия, пред безстрашния и непокорния“, тоест пред този, който няма да се примири със заболяването си, а ще направи и невъзможното, за да се излекува.
Днес за болестите има написани хиляди книги, но книгите за здравето са значително по-малко. Затова нека да си зададем въпроса, какво е здраве? Това е нещо, което ни се дава безплатно по рождение. Но повечето хора са свикнали да не оценяват този безплатен ресурс и го разпиляват безотговорно, особено когато са по-млади. Те не ценят онова, което е безплатно, както и повечето неща в природата. И си спомнят за него едва тогава, когато започват да го губят, след което се налага да изразходват финансови средства и да отделят много време. Това най-добре е казано в старата китайска мъдрост: „През първата половина от живота си човек е готов да даде здравето си в името на парите, а през втората половина от живота си е готов да даде всичките си пари в името на здравето“. Здравето не е липса на болест, защото понякога липсват болестни симптоми, вие се чувствате добре и си мислите, че сте здрав. Но да си здрав значи да си винаги жизнерадостен, оптимистично настроен, пълен с позитивна енергия, сила, младост и дълголетие. Не само да се чувстваш добре, но и да си бодър, спокоен, работоспособен, красив, да привличаш околните. Много често обичам да си припомням, че не всеки красив човек е здрав, но всеки здрав човек е красив. Или както казват китайците - здраве, това е хармония между „трите съкровища“ - тяло, ум и дух. И когато дзин, чи и шън са в хармония, човек е здрав. В Тибет не се съмняват, че човек е здрав, когато енергията в тялото му е уравновесена.
А за да сте здрави, не ви трябват спестявания в банка, кредитни карти, супермодерен автомобил или маркови дрехи. Трябват ви желание, воля, действие и постоянство, за да започнете да изпълнявате това, което силно искате и желаете промяна в начина ви на живот, ако сте тръгнали по пътя към доброто здраве. И това става най-лесно и ефикасно с дихателни техники, умерени физически упражнения, третиране на акупунктурни точки, позитивно мислене и рационално хранене.
Много е трудно да се обяснят всички причини, които могат да предизвикат дадена болест на физическото ви тяло. Защото едни и същи заболявания при различни хора може да са породени от различни фактори. Дълги години и лечители и лекари са се опитвали да разберат и систематизират причините за възникване на заболяванията. В древността също е имало много епидемии. Тогава не са знаели какво е бактерия или вирус. Търсели са причините за болестите вътре в хората, в начина им на живот, в начина им на мислене. Но всеки отделен човек има своя, индивидуална причина за заболяването си. И даосите открили, че има външни, вътрешни и неутрални причини за всички заболявания. Външните били „шестте крайности“ - вятър, студ, топлина, огън, влага и сухота. Вътрешните - „седемте емоции“ - ужас, страх, гняв, радост, тревога, тъга и себевглъбяване. Към неутралните - нито вътрешни, нито външни поставяли липсата или прекаленото физическо натоварване, неправилното хранене, травми и т.н.
В Тибет „трите ментални отрови“ - алчност, гняв и апатия били смятани за основните причини на голяма част от заболяванията.
Всички древни мъдреци стигали единодушно до извода, че неспазването на законите на природата, наличието на отрицателни мисли и емоции и недооценяването на смисъла на живота са причина за болестите, които искат да завладеят телата и душите ви. И д-р Едуард Бах в първата половина на XX в. бил убеден, че „истинската причина за физическите болести се крие в негативните чувства, емоции и мисли, които разбалансират енергийното поле на човека и нарушават нормалния процес на протичане на жизнената енергия“.
Забелязали ли сте, че в по-бедните в икономическо отношение страни, където не всеки има възможност да притежава собствен автомобил, телевизор, мобилен телефон, микровълнова печка и други „съвременни придобивки“, хората са по-здрави, с по-стабилна нервна система и психика, не носят очила, не бързат за никъде, не се тревожат за банковите си сметки, ценят това, което притежават в момента, колкото и малко да е то. Може би твърде многото „полезни и необходими вещи“, както и твърде големите амбиции и желания имат повече отрицателни и нездрави последици.
Едно от най-важните неща в живота на човека е поддържането на динамично равновесие на вътрешната среда - хомеостазата. Ако изключим травмите, всяка болест възниква, когато се наруши това равновесие. Понятието хомеостаза е въведено през 1878 г. от френския физиолог К. Бернар. Днес много хора - мъже и жени изпитват постоянно някаква тъга, че не са достатъчно оценени от околните, че нещо им липсва, че не са постигнали това, което искат и други, все житейски или битови проблеми, всеки от които води до нарушения на хомеостазата. И появата на болестта е сигнал за нарушение на това равновесие. Днес съвременната медицина все още търси причините за възникването на много заболявания. Но много от тях са просто неизвестни, неразкрити. Въпреки огромния финансов ресурс, хилядите опити, изследвания и експерименти, западната медицина няма изчерпателна теория за патологията на много заболявания и затова често ги определя като наследствена обремененост. В тази връзка средновековният лекар Парацелз е казал: „Експериментите не правят лекаря, светлината на природата прави лекаря“. Докато учил медицина в Базел, Швейцария и Виена, Австрия, започнал да изучава древните философии, лековитите свойства на растенията и забравените лечебни методи. Това му донесло славата на прочут лечител. Заради успешните му изцеления започнали да го наричат „гений, създал нова епоха в историята на медицината“. Неговите съвременници го заклеймявали като магьосник, защото изцеленията му за онова време били наистина странни и чудотворни. Той не се съобразявал с така наречените „светила и авторитети“ в медицината на тогавашната епоха. „Обвиняват ме и ме порицават за това- пише Парацелз - че не съм влязъл в лечителското изкуство през правилната врата. Но коя е тя? Не е ли тази на Природата. Аз влязох през вратата на Природата и нейната светлина, а не аптекарската лампа, осветяваше моя път.“
Един от великите духовни водачи - Учителят Петър Дънов от България бил убеден, че: „Хората заболяват по единствената причина, че прекъсват връзките си с Божествения свят, вследствие на което се лишават от енергиите на този свят.“
Често човек се събужда сутрин, дори и след като е спал 7-8 часа, уморен, отпаднал, подтиснат и негативно настроен към всичко. Още когато отворите очите си в леглото, започва вашият личен избор - дали да си пожелаете „един щастлив и успешен ден“ и да отделите 10-15 минути за техники и дишане. Да си помислите дали да бъдете това, което сте в момента или нещо много повече, което заслужавате. Или да посегнете към цигарите и без да сте закусили да си изпиете сутрешното кафе, да се забързате към работното си място, обхванати от мрачно настроение, където ще започнете да изпълнявате работата си с нежелание. Набрали достатъчно отрицателна енергия, вие ще привлечете и много други хора в подобно на вашето състояние, което още повече ще ви дисбалансира. След края на работния ден, раздразнени от всичко, което е около вас, ще се приберете в къщи, ще вечеряте пред телевизора, докато гледате един, два филма, ще изпушите отново няколко цигари и ще си легнете да спите. Няма никакво движение, няма достатъчно кислород, няма усмивка и радост, няма оптимизъм. А хилядите клетки във вашия организъм се нуждаят от необходимите количества кръв, енергия, кислород, хранителни вещества и течности, които трябва да се доставят своевременно до всички тъкани и органи. При забавяне или недостиг дори и на едно от тях, клетката започва да боледува, да се изражда и да умира.
Индийският проф. д-р Абхок Кумар Гхош, докато изследва дълги години клетките, стига до извода, че те са съставени и от енергийна обвивка, която се управлява от свой разум. Той обяснява, че когато сме отчаяни, подтиснати, стресирани клетката започва да боледува, а когато сме настроени позитивно и се храним с прясна и пълноценна храна, клетката функционира перфектно. Затова нека да отделяме всеки ден малко повече време за нашите клетки чрез правилно дишане, физически упражнения, пълноценно хранене и позитивно мислене.
От: „Древните тайни на здравето и дълголетието. Книга 2: Как да държим болестите на разстояние от нас“, Дик Дерик, изд. „Анториери“, 2010 г.
Картина: Sick Child ,Edvard Munch, 1863-1944; art institute of chicago/unsplash.com