„Ако още първото дихание в живота води до изгаряща болка, то нищо чудно, че в по-късния си живот много хора не искат да си поемат дълбоко въздух и да го издишат продължително и успокояващо.“
(Forest Landscape, 1874, by Ivan Shishkin)
Терапия, основана на четирите природни елемента
~ Достатъчно чист въздух
Хубавият чист въздух е първото и основно средство за живот, както и носител на жизнения еликсир прана.
Наистина, въздухът е способен да сътвори чудеса: само няколко дълбоки вдишвания и издишвания ни изваждат от състоянието на симпатикотонен стрес и отпуска тялото ни в парасимпатичен режим. Толкова е лесно да се възползваме! Вместо да се напрягаме и да изтощаваме имунната си система, просто трябва подчертано бавно да вдишаме и да издишаме няколко пъти и по този начин да я подсилим. Това може дори да се докаже чрез измервания, както направи колегата Ингфрид Хоберт с мен.
Днес мнозина дишат прекалено бързо и плитко, при това още от самото начало. Преди Лебойер и Одент раждането в западния свят беше придружено с неподправен стрес. Ако още първото дихание в живота води до изгаряща болка, то нищо чудно, че в по-късния си живот много хора не искат да си поемат дълбоко въздух и да го издишат продължително и успокояващо. Всичко се корени в началото – гласи третият по важност Закон на съдбата.
Ето защо е необходимо всички усилия да бъдат насочени към това първата глътка въздух да се превърне в удоволствие за бебето. Ние, които вече сме вдишвали и издишвали милиони пъти, все още можем да се поправим. Например като използваме двата основни дара на дишането, описани още от Гьоте (Дъхът две милости на нас дарява). В нормалното всекидневие е добре да вдишваме спокойно и да издишваме дълго, след което да правим почивки, вместо да продължим да дишаме трескаво и забързано. Единият дар е победоносното дишане (по асоциация с широко разтворените гърди на горд победител), а другият се състои в неговата противоположност – т.нар. свързано дишане.
Дишането на чист, свеж въздух днес се е превърнало едва ли не e рядка привилегия. За съжаление, прекалено бързо свикнахме с обичайния мръсен въздух. А колко хубаво би било да съзерцаваме в тъмнината звездното небе и да дишаме чист въздух, докато се разхождаме вечер в гората. Най-после да можем да дишаме свободно!
Времето на въздушните курорти отмина, въпреки че днес са ни пo-нужни от всякога. И въпреки все по-голямото замърсяване на въздуха, очевидно чистият въздух вече не е достатъчно основание за подобно лечение. Дори само защото автомобилното движение често минава през центъра им, повечето въздушни курорти вече не могат да предложат нищо, което да оправдае името им.
Ние обаче можем да направим много неща, за да позволим на дишането да ни излекува по естествен начин и да ни въоръжи срещу опитите на околната среда да навреди на здравето ни.
Свързаното дишане е прекрасно упражнение, за да можем, първо, да осъзнаем жизнената енергия, криеща се в диханието, и второ – да се уверим в нейната ценност за здравето. Който диша свързано, за разлика от описаното нормално дишане, бързо и с учудване ще установи, че в тялото му настъпват промени. То е също като потапяне в безбрежен океан о т енергия. В началото се проявяват известни блокажи, а царящата във външния свят теснота започва да се усеща вътрешно, физическата студенина е показателна за широко разпространеното отчуждение между хората. Но това са само междинни станции по пътя към една широта и свобода без граници; към дълбоко отпускане и приятна сърдечна топлина, които отговарят на истинското ни предназначение! Дишайки, ние изпитваме най-великото, най-всеобхватното – единството. След това никой повече не е същият. Такива незабравими моменти ни показват колко по-голям е животът от простото оцеляване. Свързаното дишане може да ни отведе през сенчестите царства към истинското предназначение за съвършена свобода и свързаност с всичко и всички.
Чрез мощното издишване на въглеродна киселина (Н2СОЗ = въглероден диоксид С02 + вода Н20) организмът ни, който обикновено е силно окислен, се обезкислява безпрецедентно. Тази деоксидация ни доближава към центъра и привежда тялото в равновесие. Тя укрепва всички системи, включително, разбира се, и имунитета.
След четири десетилетия опит с това уникално упражнение за наводняване с въздух, т.е. прана, аз не съм срещал друго подобно. Никое не води толкова бързо до дълбоката ни същност и не ни позволява да се почувстваме такива, каквито сме замислени в действителност – било от Бог, било от Голямото цяло, наречете го както искате.
Вдишването на чистия въздух като еликсир на живота е възможно при всяка наша разходка в гората, придружена с гладуване. И тук, в противовес на свързаното дишане, важи препоръката за дълго издишване със задържане на дъха накрая.
Особено нежен и приятен начин е и естествената ароматерапия в нашата голяма билкова градина – просто да се отпуснем на удобен шезлонг сред благоуханните растения и вдишвайки ароматите, да изживеем между другото добродетелта, наречена благодарност.
Едно упражнение от дзен: поставете се на мястото на Търсещия, който отива при Майстора, за да намери най-после избавление. Майсторът го връща, тъй като смята, че не е достатъчно ангажиран. Търсещият настоява в желанието си да постигне облекчение. Дзен майсторът го отвежда до едно малко езерце в пределите на манастира. Сядат на брега и Майсторът кара Търсещия да доближи лицето си до водната повърхност. Когато Търсещият почти я е докоснал, Майсторът го сграбчва за врата и натиска лицето му под водата. Държи го дотогава, докато Търсещият започне да се дави и да се бори за живота си. Най-после го пуска, позволява му да си поеме дъх и казва: Ела отново, когато започнеш да копнееш за избавление така, както току-що – за глътка въздух.
От: „Защита от инфекции“, Рюдигер Далке, изд. „Кибеа“, 2020 г.
Картина: Forest Landscape, 1874, by Ivan Shishkin; заглавна - Forest, 1893, by Ivan Shishkin