„Категоричното мислене е ригидно и преценъчно. Суеверното мислене се свързва с чувство на безпомощност. Мрачната нагласа на отрицателното мислене позволява на тревожността и депресията да пречат на всекидневните задачи.“
Ползата от конструктивното мислене
Посъветвах ви да цените подхождането към житейските предизвикателства с гъвкава ориентация към оценките и вариантите си. Полезно е да си гъвкав и в начина, по който мислиш за живота. Сеймур Епстейн и неговите колеги определят понятието конструктивно мислене чрез очертаване на стиловете на мислене, които осакатяват способността ни да разглеждаме и да реагираме на света по гъвкав начин (S. Epstein, 1992a; S. Epstein, & Meier, 1989).
~ Адаптивни стилове на мислене
Два адаптивни стила на мислене са поведенческото справяне и емоционалното справяне. Първото се характеризира със следните типове стилове на мислене:
- Аз съм типът човек, който предприема действие, а не просто мисли за или се оплаква от ситуацията.
- Разглеждам предизвикателствата не като нещо, от което трябва да се страхувам, а като възможност да проверя себе си и да се уча.
- Опитвам се да влагам всичко от себе си в повечето неща, които правя.
- Когато съм изправен пред предстоящи неприятни събития, обикновено внимателно премислям как да се справя с тях.
Когато се ангажирате в поведенческо справяне, фокусирате се върху предприемането на ефективно действие и поддържането на оптимистична и изпълнена с надежда нагласа към живота. Поведенческото справяне значи да се мисли за бъдещето, а не за отрицателните събития от миналото.
Някои примери на емоционално справяне се откриват в следните типове стилове на мислене:
- Не позволявам на дребните неща да ме тормозят.
- Мога да понасям неуспеха.
- Не се притеснявам за неща, за които нищо не мога да напра-вя.
- Когато ми се случи нещо неприятно, не потъвам в мисли за него.
Емоционалното справяне включва контролиране на собственото отрицателно мислене, така че човек да не разсъждава непрекъснато за неприятните неща.
~ Маладаптивни стилове на мислене
Три маладаптивни стила на мислене са категоричното, суеверното и отрицателното мислене.
Категоричното мислене се илюстрира в следните типове разсъждения:
- Склонен съм да класифицирам хората на такива, които са с мен, и такива, които са против мен.
- Ако другите се отнасят зле с мен, чувствам, че трябва да ги третирам по същия начин.
- Всеки въпрос има два възможни отговора – правилен и погрешен.
- Трудно ми е да си променя мнението, след като вече съм взел решение.
Категоричното мислене е ригидно и преценъчно. То ограничава възможностите ви, защото ви насочва към ограничените възможности.
Суеверното мислене се характеризира със следните типове разсъждения:
- Установил съм, че говоренето за успехите, които очаквам, им пречи да станат.
- Когато ми се случи нещо хубаво, вярвам, че то ще бъде ба-лансирано от нещо лошо.
- Имам поне един талисман.
- Вярвам в добри и лоши предзнаменования.
Суеверното мислене се свързва с чувство на безпомощност. Човек смята, че е неспособен да контролира съдбата си по друг начин освен с магически ритуали.
Отрицателното мислене се характеризира със следните типове разсъждения:
- Когато нещата се объркат, не мога да спра да мисля колко са лоши.
- Когато съм изправен пред нова ситуация, съм склонен да мисля, че ще стане възможно най-лошото.
- Толкова силно се дистресирам, когато забележа, че не се представям добре в нещо, че това ме кара да се чувствам още по-зле.
- Склонен съм да размишлявам повече за неприятните, отколкото за приятните случки от миналото.
Отрицателното мислене е начин прекалено силно да се подчертава колко лоши са нещата. То е свързано с приемане на много мрачна нагласа към живота и позволяване на тревожността и депресията да пречат на всекидневните задачи.
За да бъдете конструктивни мислители, фокусирайте енергията си върху използването на адаптивни стилове на мислене и минимизирането на маладаптивните. Конструктивните мислители имат по-добро самочувствие и по-удовлетворяващ живот. Този стил на мислене е свързан с удовлетворение от работата и междуличностните отношения, а хората, които го притежават, са по-удовлетворени от соматичното и емоционалното си здраве.
Конструктивното мислене е ползотворно, защото е свързано с гъвкава ориентация към житейските предизвикателства. Хората преживяват по-малко стрес и не се потапят в размишления за грешките и слабостите си. Тъй като приемат нагласа на решаване на проблеми, те не са съсипани от стресиращите събития. Подхождането към житейските предизвикателства с конструктивно мислене води до по-малко свързани със стреса проблеми, например главоболия, коремни болки и злоупотреба с храна, алкохол или наркотици. Тъй като са способни да контролират отрицателното си мислене, конструктивните мислители се справят по-добре с тревожността и депресията. Друго умение, свързано с този стил на мислене, е способността да се избягва ангажирането в неблагоприятни генерализации по отношение на себе си. Например лицата с маладаптивни стилове на мислене се натоварват с огромен товар, защото реагират на отрицателните преживявания по следните начини:
- Когато някой ме омаловажава, това не ми дава мира.
- Ако се представя лошо на някой тест, се чувствам ужасно.
- Когато някой, когото харесвам, ме отхвърли, се преценявам като ненужен човек.
- Когато се случи нещо лошо, чувствам, че със сигурност ще последват и други лоши неща.
Обратното, хората, които се ангажират в конструктивно мислене, си дават почивка на отрицателните преживявания със следните типове реакции:
- Когато някой ме омаловажава, преработвам информацията и продължавам напред.
- Ако се представя лошо на някой тест, разбирам, че това е само един тест и не е знак за цялостната ми компетентност.
- Когато някой ме отхвърли, мисля за многото хора в живота ми, които ме харесват.
- Когато се случи нещо лошо, вярвам, че то сигурно ще се балансира с нещо добро.
Хората, които реагират на отрицателните преживявания, като са сурови спрямо себе си, приемат отбранително отношение към живота. Те са толкова силно ангажирани с избягването на болката, че не им остава време или енергия, за да търсят и да преживяват удоволствие. Стойността на конструктивното мислене е, че то ви помага да поставите нещата в перспектива. Отделете време, за да се наслаждавате на удоволствията в живота, и не прахосвайте цялата си енергия в мислене и опити за избягване на неговите болки.
От: „Справяне с предизвикателствата на живота“, Крис Л. Клайнке, изд. „Наука и изкуство“, 1999 г.
Изображрние: unsplash