Дипломен спектакъл от сцената на НАТФИЗ - директно на сцената на САТИРАТА

Не-комедията „Хамелин“, на младия режисьор Александра Петрова, влиза в новия сезон на Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и е с премиера, днес, 28-ми ноември

Спектакълът „Хамелин“, дипломно представление на младия режисьор Александра Петрова, влиза в репертоара на Сатиричен Театър „Алеко Константинов“. Непоставяната досега у нас пиеса по текста на високонаграждавания испански драматург Хуан Майорга е сред малкото представления, включени в репертоар на столичен театър директно от сцената на НАТФИЗ. Спектакълът е впечатлил директора на Сатиричния театър проф. Здравко Митков, който е член на изпитната комисия в НАТФИЗ, и той решава да го покани да се играе на професионална сцена. 

Новата не-комедия в Сатиричния театър поставя въпросите за невъзможната вина: Какъв е светът, видян през очите на едно дете, и какъв е светът, който възрастните създават за своите деца? Възможно ли е да се бориш за промяна, когато ти самият си част от системата? „Хамелин” приканва зрителя към едно силно споделено театрално преживяване: "Имало едно време чуден град на име Хамелин. Но една сутрин, когато се събудили, жителите му открили, че навсякъде са плъзнали плъхове. Отчаяни, защото гадините вече се прескачали из домовете им, те се споглеждали безпомощно и не знаели какво да сторят. Тогава в Хамелин пристигнал един човек, от чиято флейта се разнасяла прелестна мелодия..."

Александра Петрова, завършила т.г. Режисура за драматичен театър в класа на проф. Снежина Танковска демонстрира интерес към силните и задълбочени съвременни текстове. „За мен беше много важна историята в пиесата. Мисля, че когато се занимаваш с театър, това изисква от теб да си достатъчно смел във въпросите, които поставяш и темите, които разглеждаш”, разказва Александра. Според Александра „Хамелин“ е пиеса за визуалността на театралния език във време, когато той боледува. И за театъра като творчески процес между двама – публика и актьори. Хуан Майорга е нейното откритие по време на обучението й в Кралската академия за театрално изкуство, Мадрид.

Актьорският състав е от дипломанти в различни години и класове на НАТФИЗ: Димитър Захариев, Павел Иванов, Надя Керанова, Мартин Христов, Иван Станчев, Калин Пачеръзки, а сценографията е поверена на Десислава Банкова, НАТФИЗ випуск 2011 г. при проф. Чайка Петрушева и магистър по Сценография от Института Франк Мор, Грьонинген, Холандия.

Преводът на текста е от Нева Мичева, а самият Хуан Майорга очакваме да гостува за първи път в България през март по повод Световния ден на театъра и по покана на Институт Сервантес.

Постановката „Хамелин“ е с премиера на 28.11 от 19:30 ч. на сцената на Камерна зала "Методи Андонов", Сатиричен театър „Алеко Константинов“. Следващи дати през декември са 07.12 и 16.12, а билети и резервации могат да се правят от касата на театъра.

Постановка -  Александра Петрова
Сценография Десислава Банкова

Участват: Димитър Захариев, Павел Иванов, Надя Керанова, Мартин Христов, Иван Станчев, Калин Пачеръзки

„Хамелин“ е една нова приказка за плъховете и хората. Провокира ни да погледнем, да се погледнем.

Какъв е светът, видян през очите на едно дете, и какъв е светът, който възрастните създават за своите деца? Възможно ли е да се бориш за промяна, когато ти самият си част от системата?

Модерен и прогресиращ град. Следователят Монтеро поема тежък случай, който взривява общественото мнение. Разследването разплита педофилска мрежа, в която са замесени богат мъж и деца от бедняшки квартали. И двете страни отричат да има консумирано престъпление – просто заможен човек със златно сърце е помогнал финансово на многодетно семейство. Щом бащата не може да си намери работа, няма проблем малолетният му син да погостува на богатия благодетел…

За следователя Монтеро, който  се бори да се справи с кризата в семейството си, достигането до пълната истина е от жизненоважно значение.  

Пътят на полицейското разследване запалва светлините на Другия град, който сме свикнали да не забелязваме, за да ни отведе на мястото, където болката и обичта, насилието и състраданието експлодират, за да създадат оглушителния вакуум на мълчанието.

„Хамелин“ е пиеса за вината – не като субективно преживяване, а като рефлексия на света, в който трябва да протече човешкия живот. Вината като наследство и актуалност, като мотив и „аура“ на човешките постъпки. Пиесата разглежда темата за невъзможността тази вина да бъде категорично формулирана и разположена в моралната диспозиция на доброто и злото.

С пиесата си „Хамелин“ (2005) Хуан Майорга печели испанската награда за сценични изкуства „Макс“ в четири категории, сред които тази за най-добър драматург и най-добро представление. „Хамелин” печели и наградата „Дон Кихот” на испанската Асоциация на писателите.

През 2016 Хуан Майорга получава наградата “Europe Prize Theatrical Realities” – най-престижната европейска награда в областта на драматургията. Определят го като най-добрия жив испански драматург. Пиесите му са поставяни във водещи театри в цяла Европа.

За Хуан Майорга

Роден е през 1965 година в Мадрид. През 1988 се дипломира в две специалности – Философия и Математика. Специализира в Германия и Франция. Става доктор по философия с дисертация върху немския философ Валтер Бенямин. В началото на кариерата си преподава математика, а по-късно Драматургия и Философия в Кралското висше училище за драматично изкуство в Мадрид. Ръководител е на катедрата по Сценични изкуства към Университет Карлос III, Мадрид. Автор е и на редица философски трудове, есета и статии, в които разглежда теми като историята, паметта, Европа, Аушвиц, връзката между културата и жестокостта, както и, разбира се, театъра.

Хуан Майорга е автор на над 40 пиеси, преведени на над 20 езика и поставени в над 30 страни.

Известният като „лошото момче” на френското кино режисьор Франсоа Озон („Осем жени”, „Басейнът”) базира сценария на филма си “Dans la maison” („В къщата”) върху пиесата на Майорга “Момчето от последния чин”. Филмът печели отличията за най-добър филм и най-добър сценарий на кинофестивала в Сан Себастиян през 2012, както и приза на ФИПРЕССИ от фестивала в Торонто.

За екипа на ХАМЕЛИН

Александра Петрова, режисьор, 26 години. Дипломира се 2016 година, специалност Режисура за драматичен театър в класа на проф. Снежина Танковска, НАТФИЗ. В Учебния драматичен театър на НАТФИЗ има няколко режисьорски проекта, сред които „Федра“ по текстове на Жан Расин и Марина Цветаева, „Слуга на двама господари“ по Карло Голдони и др. Завършва специалност Психология в СУ „Климент Охридски“. През 2015 година учи 1 семестър Режисура в Кралското висше училище за драматично изкуство, Мадрид (Real Escuela Superior de Arte Dramático), което е най-престижното учебно заведение за театър в Испания. В училището допреди няколко години е преподавал и Хуан Майорга. Постановката „Хамелин“ е дипломен спектакъл, представен за първи път на сцената на НАТФИЗ в края на месец юни 2016 година.
Десислава Банкова завършва НАТФИЗ през 2011 г., специалност Сценография при проф. Чайка Петрушева. Учи магистратура по Сценография в Институт Франк Мор, Грьонинген, Холандия.

В „Хамелин” участват шестима актьори:
Павел Иванов завършва НАТФИЗ през 2016 година, специалност Актьорство за драматичен театър в класа на проф. Стефан Данаилов и веднага след това е назначен в трупата на Народния театър. Участва в постановки на Народния театър и на Младежки театър „Николай Бинев”.
Димитър Захариев е завършил НАТФИЗ, специалност Актьорство за драматичен театър в класа на проф. Здравко Митков през 2010 г. Играе в постановки на театър „Възраждане”.
Калин Пачеръзки е завършил НАТФИЗ, специалност Актьорство за драматичен театър в класа на проф. Иван Добчев през 2015 г. Играе в спектакли на Театрална работилница „Сфумато” и  театър „София”.
Надя Керанова и Иван Станчев завършват НАТФИЗ през 2016 в класа на проф. Снежина Танковска. Имат театрални изяви в Учебен драматичен театър и в ТР Сфумато.
Мартин Христов е студент в Театрален колеж „Любен Гройс”.

Фотограф: Виктория Караколева
Фудожник на плакат: Рикардо Гъров 

160136 Преглеждания
В този ред на мисли