Американският писател и лектор Дейл КАРНЕГИ, създател на курсовете за личностно развитие, корпоративен тренинг и говорене пред публика, и неговият метод за преодоляване на скуката, предизвикваща умора, безпокойство и чувство за обида.
(1888 ~ 1955)
Интересът към работата
Общоизвестно е, че емоционална ни настройка предизвиква умора в много по-голяма степен, отколкото физическо напрежение. Но целият обмен на веществата се подобрява незабавно, още щом човек започне да чувства интерес към работата си и получи удоволствие от нея.
Ние рядко се уморяваме, занимавайки се с нещо интересно и привлекателно. Например неотдавна бях на почивка в Скалистите планини на Канада, край село Луиз. Няколко дни лових пъстърва в ручея Корал Крик. Наложи се да се промъквам през храсталаци, по-големи от ръста ми, препъвах се в стволовете на паднали дървета и независимо от това, след цялото 8-часово пътешествие не се чувствах изтощен. Защо? Защото бях в добро настроение и чувствах, че успешно съм провел деня си: та аз бях хванал шест огромни пъстърви! Да допуснем обаче, че риболовът ми се стори скучно занимание - тогава, как мислите би се отразило това на моето физически състояние? Аз бих се чувствал премазан от този напрегнат ден на височина близо четири хиляди метра.
Ако се занимавате с умствен труд, вие рядко се уморявате от количеството свършена работа. Може да се уморите от работата, която не сте успели да свършите. Например навярно си спомняте как веднъж миналата седмица непрекъснато ви отвличаха от работния процес. Не отговорихте на писмата. Не проведохте набелязаните срещи. Неприятностите бяха навсякъде. В този ден всичко вървеше с краката нагоре. Не ви се отдаде да направите нищо, за сметка на това си отидохте у дома измъчени и с главоболие.
На следващият ден в кантората всичко вървеше по мед и масло. Отдаде ви се да изпълните в срок повече задачи, отколкото вчера. Върнахте се у дома бодри и изглеждахте свежи. Случвало ли ви се е това? На мен също.
Какъв урок трябва да си извадим? Умората се предизвиква не от работата, а от безпокойството, отчаянието и чувството за обида.
Уйлям Джеймс ни препоръчва да действаме така, „като че ли“ сме смели и ще станем смели; да се държим така, „като че ли“ сме щастливи и ние ще се почувстваме щастливи и т н. Дръжте се така като че ли ви е интересно да работите. Отначало това ще бъде игра, а по-нататък у вас може да се прояви истински интерес към вашата работа. Това също ще намали умората, напрегнатостта и безпокойството.
Беседвайки със себе си всеки час от деня, вие можете да се научите да управлявате своите мисли. Мислите за щастието, силата и покоя… Беседвайки със себе си за неща, за които е трябвало да сте благодарни, вие ще добиете кураж и вашата душа ще запее.
Настройте мислите си на положителна вълна и всяка работа ще ви се стори по- малко неприятна. Вашият началник желае да проявявате интерес към своята работа, тъй като от това зависи неговият доход. Но да забравим за това какво желае началникът. Мислете само за това какво ще придобиете вие, ако почувствате интерес към работата си. Напомняйте си, че усещането ви за радостта на битието ще нарасне два пъти, защото около половината от активния си живот прекарвате на работа. Затова, ако тя не ви носи радост, възможно е никога и никъде да не я намерите.
Напомняйте си, че заинтересоваността ви към работата, ще ви избави от безпокойство и в крайна сметка е напълно възможно да ви чака повишение или увеличение на заплатата. Даже ако това не се случи, то интересът ви към работата ще понижи вашата умора до минимум и ще ви помогне да се наслаждавате по-добре на часовете от свободното си време.
Из: „Как да преодолеем безпокойството и да се радваме на живота“, Дейл Карнеги, изд. „Кибеа“, 2011 г.
Снимка: en.wikipedia.org