„Джинджифилът ни учи, че невинаги е нужно да сме стигнали до прозрение, важно откритие или решение, за да се освободим от онова, което ни тежи.“
♥ Джинджифил
Непрекъснато реагираме на различни ситуации. Започваме деня с определени цели, но внезапно получаваме обаждане, свързано със спешна задача, разваля се уред или ни звъни клиент с неотложна молба. И моментално превключваме на извънреден режим - и може така и да не излезем от него до края на деня, тъй като с разрешаването на един проблем на негово място изниква друг. По цял ден, ежедневно, ние потушаваме пожари, големи и малки. Именно така преживяваме ерата на Ускорението. В същото време, ако не релаксираме, рискуваме да развием състояние на хиперреактивност - както когато се придвижвате през натовареното движение и вече закъснявате да вземете детето си от тренировката по футбол, без да се замисляте, натискате клаксона, защото колата пред Вас спира на жълто.
Джинджифилът е едно от най-важните средства да си дадем почивка от потушаването на пожари. Когато не сте се спирали от сутринта до вечерта и най-после започвате да се отпускате умствено и емоционално, често пъти чисто физически оставате в реактивно, възбудено, напрегнато състояние. Ето как се появяват свързани със стреса заболявания като надбъбречна умора, киселинен рефлукс, сънна апнея, спастичен пикочен мехур, безсъние, храносмилателни проблеми като спастичен колит и гастрит и хронични мускулни болки. Джинджифилът е най-доброто противоспазмено средство. Една чаша чай от джинджифил може да успокои разстроения стомах и да разсее напрежението, като ефектът продължава до 12 часа. Той въздейства не на нервите, а на органите и мускулите, като казва на тялото, че може да се отпусне, че всичко е под контрол.
Ако мускулатурата на гърлото ви се е пренапрегнала от прекалено много говорене или крещене или защото сте си премълчали, джинджифилът има много отпускащо действие върху тази област. Той помага и за облекчаване на главоболието и отстраняване на излишното количество млечна киселина от мускулните тъкани и изхвърлянето ѝ от тялото. Млечната киселина се отделя не само при тежко физическо натоварване, но и при стрес. Ако цял ден седите на бюро и поради стрес нивото на млечна киселина в организма се е повишило, тя трябва да се изхвърли, защото естествените процеси на отделянето ѝ са възпрепятствани от обездвижването.
Противоспазмените свойства на джинджифила се дължат на съдържащите се в него над 60 микроминерала, над 30 аминокиселини (много от тях неоткрити) и над 500 ензима и коензима, работещи съвместно за успокоение на реактивността. Антивирусно, антибактериално и антипаразитно средство, джинджифилът напълно заслужава полученото признание за мощен имуностимулатор. Той е идеален помощник при стрес, реконструкция на ДНК, повишаване синтеза на витамин В12 и още много други. Ще мине цял век, преди учените да открият всичките му полезни свойства.
Състояния
Ако страдате от някое от следните състояния, консумирайте джинджифил:
Панкреатит, камъни в жлъчката, надбъбречна умора, спастичен колит, сънна апнея, спастичен пикочен мехур, безсъние, ларингит, настинка, грип, хиатална херния, Вирус на Епщайн-Бар/мононуклеоза, мигрена, бактериален свръхрастеж в тънкото черво, тиреоидит, салпингит, човешки херпес вирус тип 6, екзема, псориазис, тревожност, амиотрофична латерална склероза, плантарен фасциит, синдром на Рейно, излагане на радиация, всички видове рак (особено на щитовидната жлеза и на панкреаса), целиакия, хроничен синузит, ушни инфекции, гъбични инфекции, човешки папиломен вирус, безсъние, хроничен лимфедем, лупус, ревматоиден артрит, псориатичен артрит, херпес зостер.
Симптоми
Ако имате някой от следните симптоми, консумирайте джинджифил:
Мускулни спазми, мускулни крампи, ганглионови кисти, мускулна скованост, мускулни болки, нарушения на темпоромандибуларната става, тревожност, гастрит, подуване, стомашни крампи, стомашни болки, афти, киселинен рефлукс, разстроен стомах, главоболие, спазми на жлъчния мехур, болка в таза, болки в гърба, световъртеж, замаяност, болка в синусите, конгестия (особено на гръдния кош и/или синусите), кашлица, често уриниране, инконтиненция (изпускане на урина), ретенция (задържане на урина), напълняване, хранителни алергии, абнормни резултати от цитонамазка, дефицит на минерали, хранителни непоносимости, оригване, диария, замъглено мислене, хронично гадене, спазми на дебелото черво, кашлица, храносмилателни смущения, Висок холестерол, смущения на съня, умора.
Емоционална подкрепа
Джинджифилът е идеален за онези, които се чувстват принудени да премълчават. Понякога не ни позволяват да се изкажем, друг път единственото правилно решение е да надигнем глас, а в някои случаи усещаме, че колкото и добре обосновано да е мнението ни, изразяването му само ще влоши ситуацията. Джинджифилът ще помогне в последния случай. Когато премълчавате своята истина, това може да ви изпълни с чувството, че ви задушават и ограничават - и дори да предизвика мускулни спазми - затова е много важно да се освободите от цялото това напрежение. Джинджифилът ще върши тази работа отлично.
Духовни уроци
Джинджифилът ни учи, че невинаги е нужно да сме стигнали до прозрение, важно откритие или решение, за да се освободим от онова, което ни тежи. Не е нужно да анализираме всяко нещо или да се подлагаме на стрес, като го изживяваме повторно. Не е нужно да се претоварваме емоционално - има достатъчно други ситуации, защо да си ги създаваме допълнително? Освен че можем да разчитаме на джинджифила да разсее напрежението в мускулите и да успокои стомаха ни, а неговите противоспазмени свойства ще подействат и на душата ни, като я излекуват от нанесени болки и рани. От нас се иска само да го оставим да си свърши работата.
Съвети
• Можете да си приготвяте чай с едно и също парче джинджифил през целия ден.
• Пиенето на чай от джинджифил по време на пълнолуние повишава лечебните му свойства с 50%.
• Консумирайте джинджифил малко преди или в момент, когато се налага да вземете важно житейско решение.
• Преди да вземете лековита вана, пийте вода с джинджифил или чай, за да увеличите лечебните свойства на ваната.
От: „Лечителят медиум: Най-полезните храни“, Антъни Уилям, ИК „Хермес“, 2022 г.
*Ginger roots; Vintage Botanical Illustration; DALL-E