Аспержите - чудодейно средство, забавящо стареенето ♥ Лечителят медиум

„Духовният урок на аспержите е да не насилваме обстоятелствата прекалено много в стремежа си към все по-голямо израстване, в опита да постигнем нещо на всяка цена.“

A Bundle of Asparagus (1880) by Edouard Manet

Аспержи 

Откакто свят светува, хората копнеят за вечна младост. Бродили са надлъж и нашир, за да намерят извора на вечната младост и здраве. Този извор не е мит и наистина извира от дълбините на земята... но човек може да го намери без проблеми и в хранителния магазин. Това чудодейно средство, забавящо стареенето, са аспержите. 

Кога сте били най-силни? Кога сте били в състояние да тичате или да плувате в морето без умора? Преди 10, 20, 30 години или по-отдавна? Може би вчера или тази сутрин. Припомнете си най-добрия си момент, когато сте усещали как силата на живота ви изпълва. Същата сила съдържа стръкчето аспержа през първите няколко седмици, когато израства над земята. Помислете само - всяка аспержа, която консумираме, някога е била на път да стане малко дърво. Въпреки че всеки зеленчук има хранителна стойност, повечето не могат да се сравняват с аспержите. Когато ядем младите стръкове, тяхната двигателна енергия се влива в нас. Тя не само ни подмладява, но и ни помага да се възстановим и да предотвратим неврологични заболявания и симптоми. 

Аспержите съдържат фитохимически съединения като хлорофил и лутеин, които имат силно детоксикиращ ефект. Те проникват дълбоко в органи като черния дроб, далака, панкреаса и бъбреците и попиват токсините, натрупани в тях. Свързаният с аминокиселини, като глутамин, треонин и серин, хлорофил пречиства от тежките метали. 

Нещо повече - някои от фитохимикалите в аспержите са инхибитори на токсини (факт, все още неизвестен на науката). Това означава, че когато отрови като ДДТ, други пестициди и тежки метали бъдат извлечени от органите, тези специализирани фитохимикали остават там и не позволяват нови натрупвания. Инхибиторните качества на аспержите ги превръщат в незаменимо средство за борба буквално с всеки вид рак. 

Когато сме подложени на огромен стрес, ние бързо губим витамините от група В. Аспержите съдържат високи концентрации на много лесноусвоими форми на витамините от В-комплекса и ни помагат да възстановим необходимите нива на тези толкова важни нутриенти. С високото съдържание на силициев диоксид и микроминерали като желязо, цинк, молибден, хром, фосфор, магнезий и селен аспержите са една от най-полезните храни за надбъбречните жлези и при прекомерното им натоварване те ще ви вдигнат отново на крака. А когато говорим за този зеленчук, не може да не споменем неговото алкализиращо действие, чрез което от организма се изхвърлят непродуктивните киселини. Живеем в много киселинна среда и ако искаме да се предпазим от болести, трябва постоянно да се стремим да поддържаме алкалността на вътрешната среда с помощта на доверени приятели като аспержите. 

Състояния

Ако страдате от някое от следните състояния, консумирайте аспержи: 

Множествена склероза, сепсис, болест на Паркинсон, фибромиалзия, синдром на хроничната умора, рак на пикочния мехур, рак на гърдата, рак на костите, преходна исхемична атака, подагра, камъни в бъбреците, рак на белите дробове, рак на черния дроб, мигрена, световъртеж, болест на Мениер, невропатия, диабет, хипогликемия, надбъбречна умора, херпес зостер, лаймска болест, тревожност, вирус на Епщайн-Бар/мононуклеоза, остеомиелит, тиреоидит на Хашимото, Базедова болест, рак на щитовидната жлеза, трудно зачеване, безплодие, сънна апнея, салпингит, акне, бурсит, целиакия, увреждане на съединителната тъкан, синдром на поликистозните яйчници, отравяне с тежки метали, херпес симплекс 1 (HSV-1), херпес симплекс 2 (HSV-2), хиатална херния, фиброиди, анемия. 

Симптоми

Ако имате някой от следните симптоми, консумирайте аспержи: 

Мускулно потрепване, спазми, бодежи и изтръпване, пищене или шум в ушите, завалян говор, телесна миризма, умора, хипотиреоидизъм, хипертиреоидизъм, усещане за иглички по тялото, невралгия, напълняване, отслабване, симптоми на предменструалния синдром, липса на мотивация, апатия, понижено либидо, липса на енергия, коремни болки, симптоми на менопауза, спешна нужда от уриниране, болки в гърба, ставни болки, болки във врата или ребрата, сраствания, абдоминална дистензия, афти, хронично разстройство, запек, уголемен далак, кисти на яйчниците, крампи на крака, мускулна скованост, възпаление. 

Емоционална подкрепа

Аспержите са много полезна храна, ако сте много плахи и стеснителни и постоянно се тревожите какво мислят за вас другите, боите се да излезете от черупката си, да се разкриете или изпитвате ужас от многолюдни места. Ако наистина се нуждаете от помощ по отношение на тези неща (не става дума за интроверт, който се чувства добре такъв, какъвто е, независимо от заблудените мнения на околните, че трябва да бъде по-комуникативен), аспержите ще ви вдъхнат увереност, за да се изправите смело и да заемете полагаемото ви се място сред хората. 

Духовни уроци

Аспержите се берат, когато са все още само млади филизи и преди да са станали по-големи растения. Ако ги оставим да пораснат и да дадат семе, те ще са твърди и негодни за консумация. С времето хората са се научили да познават кога аспержата е най-добра за консумация. Този урок можем да пренесем и в живота си. Понякога насилваме обстоятелствата прекалено много в стремежа си към все по-голямо израстване, в опита да постигнем нещо на всяка цена. Не е нужно да довеждаме започнатото докрай. Можем да се научим да познаваме кога проект, среща или разговор е достигнал кулминационния си момент и да се възползваме елегантно да го прекратим за най-добър краен резултат. 

Съвети:

• Избирайте по-дебелите стръкове аспержи, тъй като те са най-богати на нутриенти. (Ако обаче не намирате друго освен връзка тънки аспержи, не ги подминавайте - те също са полезни.) 

• Направете си сок от няколко стъбла аспержи заедно с други любими зеленчуци, като стъблена целина и краставица. Така аспержите стават още по-полезни. 

• За пролетен детокс на органите яжте по една връзка аспержи всеки ден през април и май.

...
От: „Лечителят медиум: Най-полезните храни“, Антъни Уилям, ИК „Хермес“
Картина: A Bundle of Asparagus (1880) by Edouard Manet; chinaoilpaintinggallery

В този ред на мисли