Лек за болни, профилактика за здрави. За здравословните ползи от спането на твърдо легло, споделено в книгата на руската лечителка Майя Гогулан „Сбогувайте се с болестите“ (Изд. „Интервю Прес“), която ни запознава със Системата за здраве на японския професор Кацудзо Ниши.
(Vincent's Bedroom in Arles 1888 by Vincent van Gogh)
~ Първо правило на здравето: Твърдо, равно легло
Креватът, на който спите, трябва да бъде толкова равен и твърд, колкото можете да изтърпите. Одеялото следва да е леко и тънко, колкото да не замръзнете. Старайте се да лежите в постелята в изравнено положение. Когато тялото е разположено по такъв начин, теглото му се разпределя равномерно, мускулите се отпускат максимално, а извивките или изкривяванията на гръбначния стълб, причинени от изправеното положение през целия ден, лесно се коригират. Вън от другото твърдата постеля съхранява функционалната дейност на кожата и предпазва черния дроб от умора. Нещо повече, вените, разположени на повърхността на цялото тяло, оказват влияние върху движението на кръвта към сърцето. Това на свой ред води до повишена активност на чернодробната дейност, в резултат на което всички ненужни вещества, натрупали се за деня, напускат организма, а двигателните нерви се предпазват от нежелано притискане и напрежение. Дебелото черво се освобождава от запека и задръстването. Можете да разчитате на хубав сън, а събуждайки се на сутринта, ще се чувствате бодри умствено и физически.
Тялото на човека е най-сложният механизъм, който се отличава от обикновената машина по това, че неговата структура и функция са предназначени за изпълнение не само на творческа, умствена и физическа работа, но и на духовна. Затова човешкият организъм функционира както в бодро състояние, така и по време на сън. Освен това той е подложен на постоянно променящи се обстоятелства и за да му осигурим жизнеспособност, трябва да познаваме най-уязвимите и най-силните негови страни. От анатомията е известно, че частите на тялото са свързани една с друга. А по какъв начин се осъществява въпросната взаимовръзка?
Преди да се отговори на този въпрос е необходимо да си спомним, какво значи правилна стойка. Главата се държи изправена, рамената и гърдите са разгънати, брадичката е повдигната по центъра между разгънатите рамена, коремът е прибран, гръбначният стълб е наклонен назад, при ходене краката се поставят един след друг, изправяйки коленете и придвижвайки бедрата напред - ето кое се смята за правилна стойка. При това центърът на тежестта на цялото тяло попада в основния кръг, образуван от осите на краката и постепенно правата стойка може да се постигне без кой знае какви мускулни усилия. Такова положение е най-комфортно за всякаква дейност, тъй като всички части на тялото запазват съвършено равновесие. Ниши съветва: „За да се привикне към тази идеална стойка, няма по-добро средство от постоянното коригиране на нарушенията, възникващи в гръбначния стълб, като да се спи на твърдо и равно легло.“
~ Твърдото легло и работата на черния дроб
Ако нямаше вътрешна лаборатория за прочистване на кръвта, замърсената болна кръв би довела до отравяне на организма, би предизвикала нездраво мислене и чувство на злоба. Но за щастие, човек има черен дроб, който регулира потока на кръвта, прочиства я от отрови, контролира постъпващите в организма хранителни продукти, изпълнява различни друга важни функции и ако дори една от тях е несъвършена, заболява целият организъм. Учените са доказали, че съществува тясна връзка между сърцето и черния дроб, от една страна и анемията и всички болести - от друга. Известно е, че черният дроб има отношение към заболяванията на краката. И така, ако краката не са в нормално положение, функцията на черния дроб се нарушава поради промяна в центъра на тежестта. В този случай в организма се натрупва киселина, която предизвиква сърдечни болести и анемия, а после открива път и на други заболявания. Освен това, черният дроб се намира в съседство с храносмилателните органи, затова, когато той излезе от строя, се нарушават сериозно всички функции на организма. Доказано е, че когато всички групи гръбначни прешлени, от 3-ти до 10-ти са разположени равномерно в хоризонтално положение, черният дроб работи ефективно, докато при човек, лежащ на меко легло, прешлените образуват леко изкривяване, от което черният дроб страда сериозно. Освен това се потиска функцията на нервите, излизащи от прешлените и в различни органи възникват нарушения в нервните импулси (начало на патологична верига - денервация, раздразнение, възпаление, израняване, уплътняване, образуване на тумори), които водят до тежки заболявания. Когато включените в черния дроб нерви са болезнено притиснати (нервите от 4-ти и 8-ми гръдни прешлени), се нарушава секрецията на черния дроб, което влияе върху качеството на прочистване на кръвта. Последната се замърсява и този нечист поток започва да циркулира по цялото тяло, като попада в нормално работещите органи и причинява заболяването им. И после следват редица абсурди: човек тича на лекар, който лекува заболелия орган, вкарвайки в болния черен дроб отрови, след което резултатите са непредсказуеми.
~ Твърдото легло и кожата
Погледнете кожата си. Чиста ли е или е осеяна с тъмни петна, лунички, брадавици, черни точици в порите? От какво се получават? Природата ви е създала, като се е погрижила да получите чист строителен материал за вашите клетки. Нито едно новородено не се ражда с лунички. Ако на плода не достига нещо за развитието му, той подава сигнал на майката да му търси храна. Да предположим, че вашата кожа престане да функционира, т.е. да приема в организма кислород и водород и да отделя пикочна киселина и отпадъци. Какво ще се случи тогава? Преди всичко черният дроб ще излезе от строя, а вече ни е известно какво означава това. Основната задача е да принудим кожата да работи. Първи помощник са контрастните въздушни и водни процедури. Много е важно да се избягва натрупването на екскременти в червата. Повечето от хората съхраняват два-три литра фекалии и урина в организма. Поради недостатъчното им изгаряне се образува въглероден окис, който понижава усвояването на кислорода от клетките, настъпва главоболие, световъртеж и слабост. Запомнете: за правилното функциониране на червата допринася и твърдото легло. По такъв начин Първото правило на Системата за здраве на Ниши ни дава възможност не само да не боледуваме, но и да се излекуваме от много заболявания, да очистим кръвоносните съдове на главата, да възстановим нервната система, да укрепим сетивните органи, да си изработим добра стойка, да подобрим състоянието на вътрешните си органи, да предотвратим увреждането им, да регулираме работата на белия дроб, червата, дихателните органи, черния дроб, бъбреците.
От: „Сбогувайте се с болестите“, Майя Гогулан, Анна Соловьова, изд. „Интервю Прес“, 2001 г.
Картина: Vincent's Bedroom in Arles 1888 by Vincent van Gogh; chinaoilpaintinggallery