Един канадски архитект предпочел да бъде фотограф, David Burdeny, представя изящната красота на метростанциите в Санкт Петербург и Москва.
Страната, в която има традиция хората да се отдават на четене, докато се придвижват с влак, автобус или метро, е направила всичко възможно, обикновените спирки под земята да изглеждат величествено. Те приличат повече на театрални салони, библиотечни зали и дори храмове.
Дейвид е единственият в света фотограф, успял да склони властите и да получи разрешение да заснеме тези истински произведения на изкуството. За неговият проект е било необходимо, локациите да бъдат напълно свободни от пътуващи хора и мотриси. Подготовката на това амбициозно начинание отнема повече от година, а Дейвид се сдобива с мечтаното разрешение срещу наем на час. Времето, отредено за заснемане е след полунощ. Фотографът прави своите кадри в рамките на 2 седмици.
Ослепителната архитектура на двете метростанции ни връща в 1935-а година, когато проектите са дирижирани под командата на Сталин. Той нарежда на архитектите да създадат спиращи дъха структури, които да излъчват сияние. С овални форми, предизвикващи хората да поглеждат с възхищение нагоре, там където е светлината. Сталин решава, че това е неговият начин на превъплъщение, като Слънцето, което грее над всички простосмъртни.
С прекрасни високи тавани и грандиозни полилеи, които се отразяват в мраморните стени, метростанциите наистина се превръщат в изкуствени подземни слънца.
Метростанция Таганская, Москва, 2015
Метростанция Електрозаводская, Москва, 2015
Метростанция Новолободская, Москва, 2014
Комсомолская, Москва, 2015
Киевская, Москва, 2015
Автово, Санкт Петербург, 2014
Сокол, Москва, 2015
Арбатская, Москва, 2015
Снимки ~ davidburdeny.com