„Има ли споделеност в играта? Кой и с кого си играе във фокуса на публично-достъпния терен? Всички ли сме играчи? И има ли разлика между играчите?“

Страхът от липсата на контрол над съдбата ни, ни кара да подозираме някого в скришна игра, в игра без феърплей. Заради същия страх бедим невинни и затваряме очи за отговорните. Осъзнато или не, всеки се подчинява на играта. Играта е форма на комуникация, но една и съща игра ли играят играчите й, колко вида игра има в глобалното поле на политически експерименти и кого ползва резултатът им? Какво и от кого крият скришните игри? Има ли споделеност в играта и кои си играем във фокуса на публично-достъпния терен? Това са някои от въпросите, които вълнуват художника и писател Антон Терзиев в най-новата му софийска изложба „Скришни игри“. Как се движим в мъглата на забавлението може сами да проверите в Център за култура и дебат „Червената къща“. Цикълът от седем картини маслена живопис ще ви очаква до края на месец септември.

Платната са изградени от няколко основни елемента – национални знамена, масовка и челен интернационален образ. В някои картини са портретувани популярни герои от културата на забавлението. От играчки, те еволюират в катастрофични образи с профетически за създателя си заряд. Подвеждащата конкретика във всяка картина от „Скришни игри“ отпраща интерпретациите в различна посока. Общото е внушението за тревожност и опасност, за ситуация на ръба. Това прави изложбата адекватна критична рефлексия на тенденцията медиите да пласират конфликтно съдържание и забавление в комплект.

„Винаги съм бил на мнение, че поп културата и ежедневните неща около нас казват ужасно много за живота ни, за изборите, които правим, за последствията от тях. Също така актът на развяване на знамена винаги ми е създавал дискомфорт – въобще изявата на другост, на гордост с това, че случайно си се родил някъде, че нещо общо може да ти принадлежи и да те дефинира самостоятелно. Тази изложба обединява точно тези две неща – това, което ни кара да изключим или превключим за малко, и това, което ни кара да настръхнем за секунда – в един момент, в една картина.

Непланирано, изложбата се откри на деня, в който е извършено покушението срещу Георги Марков – важно е да си спомним, че изкуството, забавлението и политиката обикалят еднакви пространства по-често, отколкото си мислим.“

Светослав Тодоров, журналист и писател

Hidden Games / Скришни игри – изложба живопис: Център за култура и дебат „Червената къща“ (ул. Любен Каравелов 15) от 7 до 30 септември

* Антон Терзиев (1977) писател и художник. Автор на книгите:
Живот на половини, изд. Жанет 45, 2016
Всичко е включено в цената, изд. Жанет 45, 2012
Местни герои, изд. Сиела, 2010
Ърбан йога за начинаещи, изд. Сиела, 2008
Никакъв портрет за художника, изд. Жанет 45, 2007

Изображения: Антон Терзиев