„Разруха! Олющена мазилка, изкривен покрив, паднали керемиди, дърво, пораснало на балкона, въглени, бурени, огради, камъни, тухли... Това е една разходка в центъра на София! Окото ни търси разруха. Окото ни вижда стари къщи, всичките строени преди 1944 г., къщите на една изчезваща София. Циркови артисти! Акробати! Хотел Париж! Хотел Здравец! Домакинско училище! Транжорна за месо! Това е една друга разходка в центъра на София, която минава през времето, за да види старите къщи "отвътре" и да разбере техните "малки" истории, които са част от живота на столицата. Тук търсим тях. Колекционираме стари къщи, събираме спомени за тях, биографии на обитателите им, клюки от съседите, документи от архивите, стари вестници, списания, мемоари, всичко..."
Така се ражда проектът „Портрети на изчезваща София". Той е дело на няколко млади будни българи, които искат, чрез създаването на визуално-исторически-социологически „портрет" на изоставени сгради от стара София, да запечатат тъгата по фасадите, да потърсят причините за занемареността, да се опитат да възстановят „биографиите" им – не само архитектурните и вписването им в квартала, но и на част от хората, обитавали тези къщи. „Дори и да изчезнат от променящата се градска среда, ще съхраним спомен за присъствието им, а и ако зависи от нас, ще предотвратим изчезването им." - споделя още екипът.
В официалния сайт на „Портрети на изчезваща София", авторите пишат следното:
„София няма обособена историческа част – архитектурен резерват, а само отделни сгради, вписани в регистъра за културните ценности на Национален институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Общинско предприятие "Стара София". В проекта „Картография на изчезващата памет. Биографични портрети на рушащи се къщи на „стара" София" екипът на изследването се занимаваше с жилищни сгради в София построени преди 1944 г., които в момента се намират в изключително лошо състояние, но които едновременно с това са част от образа на "Стара София". Това са сгради, които са оставени да се разрушават и скоро ще престанат да съществуват. Една част от тях са включени в централните и местни регистри на културно-историческото наследство (културни ценности) на България. Друга част не са обявени официално за културни ценности, но са от изключително значение за запазването на историята на София, като под история разбираме не само история на архитектурата, но и историята на тяхното обитаване – живата градска история. Нашият поглед към града предоставя перспектива, която се опитва да се оттласне от класическите културно-исторически места – музеи, паметници, места – „светини", и да се фокусира върху града на неговите обитатели. В този смисъл, дори и да изчезнат от променящата се градска среда (един трудно предотвратим процес), да се съхрани живият спомен за присъствието на тези рушащи се сгради. Надяваме се, доколкото зависи от нас, да съумеем и да попречим на фактическото им изчезване."
На сайта на проекта: www.fadingsofia.rcss.eu може да откриете историите на някои от най-красивите стари къщи в столицата, както и техните аудио записи.
Фен страницата на проекта във Facebook: facebook.com/fadingsofia