Единствената любовна афера, която съм имал, е била с музиката ♫ Морис РАВЕЛ

Равел е един от най-големите и най-оригинални френски композитори от началото на миналия век. Творчеството му, образец и съвършенство по отношение на професионално майсторство, е изградено върху основата на френския и испанския музикален фолклор. Той е композитор с ярък и подчертано индивидуален личен стил. Музиката му се отличава с ясна мелодичност, строгост и стройност на музикалната форма, изящество, богатство на хармоничния език и бляскава и колоритна оркестрация. Звуковата палитра на Равел бележи едно от връхните постижения на оркестровата звучност от това време. Произведенията му притежават най-добрите черти на френското музикално творчество. Равел е автор на голям брой композиции от почти всички области на музиката: операта „Испански час“, операта-балет „Детето и вълшебствата“, балета „Дафнис и Хлоя“, хореографската поема „Валс“, Испанска рапсодия, „Болеро“, концерти за пиано (единия за лява ръка), „Циганка“ – рапсодия за цигулка и оркестър, благородни и сантиментални валсове, Интродукция и алегро за арфа, „Гробът на Купрен“, инструментални пиеси, камерна музика, песни и мн. др.

Морис Равел е роден на 7 март 1875 г. в град Сибур. От малък проявява музикалните си наклонности и 14-годишен вече учи в Парижката консерватория – пиано при Ш. Берио и композиция при Габриел Форе. Като студент той написва първите си зрели произведения, в които проличава силната индивидуалност на младия композитор. В началото на творческия си път Равел пише в духа на импресионизма на Дебюси. По-късно неговата музика значително се отделя от това направление. У Равел могат да се открият и черти на неокласицизма, но той не се придържа съвсем определено към нито едно от тогавашните течения. През първия период на неговото творчество – до Европейската война – композиторът създава първата си опера „Испански час“, балета „Дафнис и Хлоя“, Испанска рапсодия и мн. др., а след това – втората си опера „Детето и вълшебствата“, „Болеро“, „Валс“ и др. Огромното майсторство на Равел проличава и в уникалната по своята вдълбоченост оркестрация на „Картини от една изложба“ от Мусоргски. Със своето творчество той оказва силно влияние на много композитори, като Мануел де Файа, Бела Барток и др. и дава насоки за нови търсения.

Равел умира на 28 декември 1937 г. в Париж.

* От „Книга за операта”, Любомир Сагаев

Maurice Ravel (1875 ~ 1937)

Аз чувствам, че музиката трябва най-напред да бъде емоционална, а сетне – интелектуална.

Единствената любовна афера, която съм имал, е била с музиката.

Винаги трябва да помним, че чувствителността и емоциите изграждат истинското съдържание на едно произведение на изкуството.

Аз не съм един от великите композитори. Всички те са творели в огромни мащаби. В техните творби има от всичко – и добро и лошо, но винаги – количество. Аз пиша музика относително малко.

Portrait de Maurice Ravel au piano, 1912

Изображения: commons.wikimedia.org

В този ред на мисли