„Който през лятото е мързелувал, палувал и не е слушал родителите си, той през август или учи, или се жени...“

(Портрет на Антон П. Чехов от Осип Браз, 1898 г.)

За август 

Месец на всякакъв род плодове. Селянинът събира плодовете на годишния си труд в житницата и оставя зъбите си на рафта. Гостилничарите получават дълговете си, кулаците отдъхват от работа. Изобилието на земни плодове изумява чужденеца дотам, че получава пристъп – средно ябълката струва 50 копейки, крушата – рубла, а покупката на диня води след себе си вятър в джобовете. Дамите потеглят на винолечение в Ялта, където гроздето е само два пъти по-скъпо, отколкото в Хелсингфорс. 

Август е плодовит във всяко отношение. Оная дъждовна вечер, в която девицата вървяла из пустите места, държейки в трепетните си ръце плода, била тъкмо през август. Плодовете на злобата зреят у нас през всеки месец. У римляните, август бил шестият в година и се наричал sextilis, а у нас е осми и се нарича Август в чест на римския император Август, основал, както е известно, Августинския орден…

В този месец слънцето прекрачва в знака Дева, от което природата придобива вид ленив, кисел, меланхоличен. Всичко, което весели погледа през лятото, през август навява униние. Листата жълтеят, тревата ръждавее, хората по дачите чумеят и бягат обратно в града, където биват живи изядени от домовладелците. Дните стават кратки, сякаш дневната светлина идва по нареждане на интендантското ведомство, черен дроб, ревматизъм и зли жени заскърцват като несмазани врати по време на безплътен вятър.

Светли панталони, сламени шапки, пикейни жилетки, туники – всичко това се посипва против молци с вонящ нафталин и се скрива за дяволски дълго време в маминия или бабиния сандък. Облечени с ватирани чиновнически качулки, пристигат театралният, учебният и сватбеният сезон. Който през лятото е мързелувал, палувал и не е слушал родителите си, той през август или учи, или се жени…

Най-умни от всички през август се оказват птиците и мечките. Първите се сбират на тълпи и се стараят да отлетят колкото е възможно по-далеч от зимата и нейните увеселения, рецензии, двойки и преспи, вторите поставят лапа в устата си, безметежно заспиват и ще спят, независимо от всичко; дори самата Цуки* да се съгласи да остане цяла зима в Русия, и тогава няма да се пробудят. 

През август започва така нареченото „циганско лято“, когато природата е съвършена циганка – ту ти се усмихва, ту те мами. У предците ни, август се наричал серпен...

..

* Вирджиния Цуки (1847-1930), италианска балерина, балетен педагог и прима-балерина на Мариинския театър (бел. р.)

Източник: chehov-lit.ru
Превод: WebStage
* Портрет на Антон П. Чехов от Осип Браз, 1898 г., ru.wikipedia.org