72 000 цветни фотографии от над 50 страни, заснемани в продължение на 20 години - представяме ви един от най-значимите фотографски проекти, правени някога. Или иначе казано - 100 часа в 180 000 метра филмова лента с хиляди писма, дневници и записки, описващи пътешествия из света, това са прочутите "Архиви на Планетата" на Алберт Кан - най-голямата колекция от появата на цветната фоторафия.
В периода между 1908 и 1930г. френският банкер-милионер и филантроп Алберт Кан лично финансира пътешествията на фоторафи, чиято мисия е да обиколят света и да документират в цветни снимки живота на различните народи. Но те едва ли са подозирали, че ще станат свидетели на глобални политически събития, интимни човешки моменти, ритуали и кадри от ежедневието на местните хора, създавайки важно парче от историята на човечеството.
Една година преди братята Люмиер да представят своето откритие на света, Алберт Кан вече го притежава. Той силно вярва, че използването на новия фотографски процес за изображение в истински цветове ще помогне за установяването на международен мир и разбирателство. Неговите пратеници фотографи присъстват на преломни исторически моменти в хода на войни, на прага на настъпващата през ХХ век глобализация и документират краха на две империи - Австро-Унгарската и Отоманската.
Представяме ви част от архивите на Кан, разкриващи една изчезнала България, такава каквото никога не сме я виждали.
Жители на село Манджово 1913 г.
Жители на село Владая, 1913 г.
Жители на село Грачаница, 1913 г.
Продавач на сироп, 1913 г., неизвестно къде
.
Мелник, 1913 г.
Български флотски офицер, неизвестно къде, 1913 г.
Ескортът на фотографа - 2-ма воиници и четник, 1913 г.
Александър Невски, 1918 г.
БиБиСи и и Музеят "Алберт Кан" в Париж обединяват усилия, за да филмират този уникален световен архив за живота на човечеството в цветовете от началото на миналия век.
Снимки: Albert Kahn