Във всички бивши комунистически страни могат да се видят изоставени и разрушени паметници на тази идеология, но в Абхазия гние цял град, като последно и категорично свидетелство за окончателната й смърт.
Ткуарчал е построен като административен център през 1942 година. По време на съветската ера градът е наречен Ткварчели и е вторият по-големина в абхазката автономна република, тогава част от СССР. Повечето административни, обществени и жилищни сгради в Ткуарчал са проектирани и изградени от пленени германски войници след края на Втората световна война.
До края на 1989 г. градът е бил процъфтяващо миньорско селище, но когато Съветският съюз започва да се разпада, етническото напрежение между абхазците и грузинците се увеличава покрай стъпките на Грузия към извоюване на независимост. Много абхазци се противопоставят на това, страхувайки се, че независимостта на Грузия би означавала „грузинизиране", и се опитват да прокарат идеята за отделянето на Абхазия като независима република. Следват няколко много тежки години на размирици. По време на войната през 1992-1993, градът преживява най-тежката обсада, продължила четиристотин и тринайсет дни. Десетки сгради са разрушени, стотици са пострадали от сраженията, а много хора са убити.
Днес някога красивият град тъне в разруха, а останалите жители се броят на пръсти.