Кои са естествените реакции при ужилване или ухапване от насекоми, кои са тежките алергични реакции и кои симптоми изискват спешна медицинска помощ – съвети от професионалната практика на педиатъра д-р Захаринка Гочева.
(Видео: Мамапедия)
С настъпване на топлото време, пролетта и лятото, зачестяват и ужилванията и ухапвания от насекоми. Какво се случва, когато детето го ужили комар или оса, или го ухапе кърлеж?
♥ Естествени реакции при ухапване или ужилване
Ужилването по принцип причинява силна, пареща болка. Има голямо значение и кое е пострадалото място – дали е лицето, крайниците, тялото. Зависи и какво насекомо е причинило ужилването или ухапването - дали се касае за бълха, кърлеж, комар или друго. Най-неприятни като усещане са ужилванията от оса и пчела.
Най-нормалната и лека реакция е само болка, подуване, зачервяване. Над нивото на кожата се издига една папулка, т.е. изглежда като ужилване от комар или ужилване от коприва. Това е най-нормалната реакция.
За съжаление обаче има и локални реакции, които са с подуване на цял крайник. Например ухапването е в областта на китката, а се подува цялата ръка, има ухапване в областта на коляното, а се подува целият крак. Тогава говорим за голяма местна реакция.
♥ Тежки алергични реакции
Най-тежките, алергичните реакции са при ужилване от насекоми като оси, пчели, стършели и други подобни. Тогава вече може да има засягане и на дишането. Това е най-сериозната реакция при ужилване и ухапване от насекоми. Подуване на очи и уши също се наблюдава. Има бързи реакции, които са в рамките на 5 до 10 минути. Подуването започва внезапно и засяга и дишането. Има и бавни реакции, които могат да бъдат в рамките на час-два, даже и да се проявят след дни – бавни алергични реакции. Често когато има ухапване при дете, родителите изпадат в паника и не действат адекватно.
♥ Първа помощ при ужилване или ухапване от насекоми
Най-лесното, най-елементарното нещо е простото намокряне със студена вода. Тоест – да намалим силната, парещата болка, щипането, дискомфорта и паниката при детето.
Много често родителите разполагат с антиалергични препарати, но не смеят да ги използват. Първо, най-лесно е да прочетете упътването. Дори на външната част на опаковката, много често е указано колко може да дадете на вашето дете или вие самите да приемете, за да се получи една бърза реакция от страна на пациента. Дори действието на препарата да не е мигновено, ще разполагате с някакво време, за да стигнете до най-близката „Бърза помощ” – ако случаят изисква подобна спешност.
♥ Симптоми, изискващи спешна медицинска помощ
За съжаление, понякога не разполагаме с антиалергични препарати, а ако сме на отдалечено място най-добре е да позвъним на 112. Колегите се отзовават бързо, когато се касае за деца. Пострадалият възрастен лесно може да опише какво точно изпитва, докато децата в повечето случаи се затрудняват. Ето тревожните симптоми:
~ затруднено дишане
~ подуване на лицето, гърлото и устата
~ хрипове
~ затруднено преглъщане
~ безпокойство и тревожност
~ ускорен пулс
~ замайване
~ колапс
Рязкото падане на кръвното налягане води много често до колапс. Може да има и коремни болки. Тогава човек се нуждае от незабавна медицинска помощ.
Когато се стигне до първия лекарски кабинет, се поставят антихистаминови препарати или кортикостероидни препарати, които са животоспасяващи.
Изключително опасно е ужилването в окото вътре или в устата. В такива ситуации моментално трябва да се потърси медицинска помощ.
Автор д-р Захаринка Гочева, педиатър
От Съветите на д-р Гочева, въпроси и отговори – Мамапедия
Източник: Мамапедия
Снимка: Pexels